Mucidini Öldüren Hayal: Uçan Araba!

Bilim insanlarının aklını sıkça meşgul eden uçan araba fikrine bilim kurgu filmlerinde sıklıkla rastlıyoruz. Tabii ki hepimizin tahmin edebileceği üzre bu konudaki çalışmalar da sürekli devam ediyor. ..
Görsel Telif:

Bilim insanlarının aklını sıkça meşgul eden uçan araba fikrine bilim kurgu filmlerinde sıklıkla rastlıyoruz. Tabii ki hepimizin tahmin edebileceği üzre bu konudaki çalışmalar da sürekli devam ediyor.

Uçan araba fikrinin hayata geçirilmesinin bugünkü teknoloji temel alınarak düşünüldüğünde çok da uzakta olmadığı aşikar. Fakat bu fikir üzerine denemeler aslında çok daha eskiye dayanıyor.

Bu konudaki en akılda kalıcı deneyim ise kendi mucidini öldüren uçan araba AVE Mizar.

AVE Mizar ismini Mizar adındaki yıldızdan alıyor ve AVE nin açılımı da ileri otomativ mühendisleri anlamına gelen Advanced Vehicle Engineers.

AVE Mizar projesinin başındaki bilim insanı ise mühendis Henry Smolinski. AVE Mizar isimli uçan araba tasarım olarak sıradan bir otomobil ve bir uçağın kanatları ile motorunu içeriyordu.

Otomobilin motorunu kalkış için kullanan sistemde havalandıktan sonra uçak motorunun devreye girmesi ve otomobil motorunun devreden çıkarılması planlanıyordu.  Ayrıca 1973’de başlanan projenin üretim aşamasına ise 1974’de getirilmesi düşünülüyordu. Üretilen prototipin ilk denemesi ise 26 ağustos 1973’de California’daki Camarillo Havaalanında yapıldı.

İlk protopin pilotu Charles “Red” Janisse idi. Planlandığı gibi havalanmayı başaran ilk örnek kanatlar yeterince desteklenmediğinden kısa sürede yere çakıldı. Aslen pilot olan Janisse uçan arabayı yere kendini kurtarabileceği şekilde indirmeyi başarsa da kazayı ikinci deneme için pilot koltuğuna oturacak kadar sağlıklı atlatamadı.

11 kasım 1973’de ikinci bir deneme için kanatları daha da güçlendirilmiş bir uçan araba örneği hazırlandı. Pilot Janisse uçağı kullanacak durumda olmadığı için yerine Mizar’ın mucidi Henry Smolinski geçti ve uçan arabanın test sürüşünü kendisi yaptı.

Bazı raporlara göre havalandıktan sonra otomobil uçak kısmından ayrıldı, uçuşu takip eden hava trafik kontrolörünün raporuna göre ise uçağın sağ kanadı kırıldı ve kaza o yüzden gerçekleşti. Janisse’e göre ise Smolinski kanat desteğinin sağlam olmamasına rağmen uçan arabaya manevra yaptırmaya kalktı ve kanat kırıldı.

Sebebi ne olursa olsun, uçan arabanın yere çakılması sonucu, uçan arabanın mucidi Henry Smolinski ve onunla beraber teste katılan Harold Blake hayatını kaybetti.

Böylece uçan araba kendi mucidini öldürmüş oldu.

 

 


Referans: Sciencedump.comSmugmug.comPopulerMechanics(1973)Cookieboystoys.com


Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv