MS (Multipl Skleroz) Hastalarında Bilişsel Yorgunluk

[su_spacer]Frontiers in Neurology dergisinde makalesi yayımlanan  yeni bir araştırma MS (multipl skleroz) hastalarında görülen bilişsel yorgunluğun iç yüzünü aydınlatıyor. Öznel ve nesnel belirtiler g..
Görsel Telif:

[su_spacer]Frontiers in Neurology dergisinde makalesi yayımlanan  yeni bir araştırma MS (multipl skleroz) hastalarında görülen bilişsel yorgunluğun iç yüzünü aydınlatıyor.
Öznel ve nesnel belirtiler gösterebilen ve MS hastalarında sıklıkla görülen bilişsel yorgunluğun tedavisi, etken faktörlerin anlaşılmasındaki eksiklikten dolayı çoğu zaman mümkün olmamakta. Yapılan yeni bir çalışma ile 32 MS hastası ve 24 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubunda işlem hızı, kısa süreli hafıza, bir işi yaparken geçirilen süre ve bilişsel yük gibi faktörlerin bilişsel yorgunluğu nasıl etkilediği araştırıldı. Araştırmacılar, öznel ve nesnel yorgunluğun birbirinden bağımsız olduğu ve öznel bilişsel yorgunluğun bir işi yaparken harcanan zaman arttıkça arttığını gözlemledi.Bu artış MS hastalarının olduğu grupta, sağlıklı insanlarda görülenden daha fazlaydı. Bilişsel yorgunluk ile diğer bilişsel değişkenler arasında ise hiçbir ilişki kurulamamıştı.

Bu çalışmada, öznel bilişsel yorgunluk ile ilişkilendirilen faktör  verilen görevin uzunluğuydu. Bu da Geçici Yorgunluk hipotezini kanıtlar nitelikteydi. Bu bulgu, MS hastası popülasyonlarında yapılan bilişsel çalışmaların dizayn edilmesi sırasında asla gözardı edilmemelidir. Farklı MS çeşitlerinin görüldüğü hastalar, bilişsel hasarı farklı seviyedeki hastalar ve ileri evre MS hastalarındaki parametrelere bakmak için ise çok daha fazla araştırma gerekli.

Referans:
Joshua Sandry, Helen M. Genova, Ekaterina Dobryakova, John DeLuca, Glenn Wylie. Subjective Cognitive Fatigue in Multiple Sclerosis Depends on Task Length. Frontiers in Neurology, 2014; 5 DOI: 10.3389/fneur.2014.00214
[su_spacer]

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv