Mısır Neden ”Pop” Sesiyle Patlar?

Mısır çekirdeklerinin neden patlayarak açıldığı biliniyordu, fakat bu patlama sırasında neden ‘’pop’’ sesini çıkardıklarının cevabını yeni yapılan bir araştırma verdi. Mısır ısıtıldığında, çekirdeğin ..
Görsel Telif:

Mısır çekirdeklerinin neden patlayarak açıldığı biliniyordu, fakat bu patlama sırasında neden ‘’pop’’ sesini çıkardıklarının cevabını yeni yapılan bir araştırma verdi.

Mısır ısıtıldığında, çekirdeğin içerisindeki nem buhara dönüşüyor ve yüksek basınçlı buhar çekirdeğin çeperlerine baskı yaparak patlamasına yol açıyor. Mısırın neden patladığına getirilen açıklama bu. Fakat ‘’Pop’’ sesinin kaynağıyla ilgili, daha önceleri ağır çekim videolardan yola çıkılarak getirilen açıklamalarda, kabuğun kırılması ve mısırın patlama ile birlikte havaya fırlamasının kombinasyonunun olduğu öne sürülüyordu.

Yeni yapılan bir araştırmada bu sesin, çekirdeğin içerisinden salınan yüksek basınçlı su buharı tarafından çıkartıldığı keşfedildi. Journal of the Royal Society Interface ‘da yayınlanan çalışmaya göre, mısır çekirdeğinden su buharı çıkarken çekirdek içerisinde oluşan ani basınç değişimi, titreşime yol açıyor ve bu titreşim de sese dönüşüyor.

Araştırmacılar bu olayın şampanya şişesinin patlatılmasıyla benzerlik taşıdığını öne sürüyor. Ayrıca bilim insanları bu araştırmada ek olarak, mısırın patlarken havada nasıl şekilde hareket ettiğini de buldu. Aşağıdaki videoda patlayan mısırın akrobatik gösterisini izleyebilirsiniz.


Makale: 


Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv