Mikrobiyom Hücre Sayısının Sekiz Kat Daha Az Olduğu Keşfedildi

Vücudumuzda kaç adet mikrobik canlı bulunuyor olabilir? Son birkaç on yıllık süreçte en yaygın biçimde kabul gören kanı, insan hücre sayısının yaklaşık 10 katı kadar mikrop bulunduğu olmuştur. Cell de..
Görsel Telif:

Vücudumuzda kaç adet mikrobik canlı bulunuyor olabilir? Son birkaç on yıllık süreçte en yaygın biçimde kabul gören kanı, insan hücre sayısının yaklaşık 10 katı kadar mikrop bulunduğu olmuştur. Cell dergisinde yayımlanan yeni bir çalışmada, Weizmann Institute of Science araştırmacılarının yürüttüğü yeniden yapılan bir hesaplama ile yetişkin bir insanın 40 trilyondan daha az bakteriye ev sahipliği yaptığı buna karşılık 30 trilyon insan hücresi barındırdığı ortaya çıktı. Bu da daha önce sanılan 1’e 10 oranını, 1’e 1.33 seviyesine indiriyor. Acaba bu ciddi farkın oluşmasının sebebi nedir? Bir hesaplama yanlışlığı mı yoksa, mikrobiyomumuz gerileme ve azalma mı gösteriyor?

Vücudumuzda yaşayan bakteri miktarı ve sayısı sağlığımız için büyük bir önem arz ediyor. Bu koşullar içinde obeziteye yatkınlık veya ilaçlara karşı dirençlilik ve hatta yan etki şiddetleri dahi mevcut. Bazı bilimciler bu mikrobiyomun genetik mirasını ‘ikinci genom’ olarak adlandırmaya başladı bile, çünkü özellikle hastalık koşullarında mikrobiyoma (hem teşhis hem tedavi) özenle dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorlar.

Mevcut bilimsel araştırmalar arasında mikrobiyom kavramının önem kazanıyor olması da Weizmann Institute’ten Prof. Dr. Ron Milo’yu ve Dr. Shai Fuchs’u insanlardaki kişisel bakteri hücre sayısı/ insan hücre sayısı oranını tekrar incelemeye yönlendirdi.

Bakteri hücrelerinin insan hücrelerinden sayıca fazla olduğu noktasındaki orijinal varsayım – yani mikrobiyomun insan hücre sayısının 10 katı kadar olması – diğer bir takım değişkenlerle birlikte esasında bakteriyel hücrelerin ortalama insan hücresinin binde biri boyutlarda olmasına dayanıyordu. Bu varsayımla ilgili problem ise şu; insan hücreleri de bakteri hücreleri de boyut olarak ciddi değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin kırmızı kan hücreleri kas ve yağ hücrelerinden yaklaşık 100 kat daha küçük boyutlara sahiptir. Bununla birlikte kalın bağırsaktaki mikroplar, genel bakteri hacimleri ortalamasından 4 kat daha büyük boyutlara ulaşabiliyor.

Weizmann Institute bilimcileri buna dayanarak, farklı boyutlardaki insan hücrelerinin sayılarını, çeşitli mikrobiyom hücre çeşitlerinin sayılarıyla ağırlıklı olarak yeniden hesapladı. Ayrıca hesaplamaya, insan vücudunun farklı organlarında geçici olarak bulunan konuk bakterilerin miktarları da katıldı.

Milo araştırma ile ilgili olarak şöyle bir açıklamada bulundu: “Mikrobiyomumuzu anlamak gerçekten çok önemli ve biyomedikal araştırmalar için bu ilgi çekici alana dair incelemeler hayati bir önem taşıyor. Hayli karmaşık ve çeşitli sistemleri içinde barındıran yaşam bilimlerinde, araştırmacılar çoğunlukla niceliksel değil niteliksel verileri daha önemli buluyor ve bu verilere daha çok dayanıyor. Ancak çok daha rasyonel biçimde yapılan varsayımlar hücre biyolojisi için çok güçlü etkiler yaratabilir. Sayıların da önemini fark eden ve bu verileri de ipucu olarak kullanabilecek olan araştırmacılar için, hücre yaşamını anlamak üzere sayısal varsayımlar bir nevi altıncı his görevi görmektedir.”


Kaynak : Ron Sender, Shai Fuchs, Ron Milo. Are We Really Vastly Outnumbered? Revisiting the Ratio of Bacterial to Host Cells in Humans. Cell, 2016; 164 (3): 337 DOI: 10.1016/j.cell.2016.01.013


Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv