Maymunların Sosyal Statüleri Bağışıklık Tepkilerini Değiştiriyor

Yapılan yeni bir çalışmanın bulguları, topluluk içerisindeki sosyal statülerine göre dişi makak maymunlarının farklı bağışıklık tepkileri olduğuna işaret ediyor. Her ne kadar yapılan çalışmada elde ed..
Görsel Telif:

Yapılan yeni bir çalışmanın bulguları, topluluk içerisindeki sosyal statülerine göre dişi makak maymunlarının farklı bağışıklık tepkileri olduğuna işaret ediyor. Her ne kadar yapılan çalışmada elde edilen veriler bağışıklığın sosyal statünün iyileşmesi ile güçlendiğinden çok daha karmaşık olsa da, bu keşif ile, daha iyi işlere sahip olan insanların daha sağlıklı olduğu istatistiksel bilgisinin detaylı açıklaması yapılabilir.

Toplum içerisinde düşük statüye sahip olmak sağlığa zararlıdır. Bunun sadece daha sağlıklı yiyeceklere erişememek ve daha iyi imkanlara sahip olamamak ile ilişkili olduğunu düşünmüş olabilirsiniz. Yüzeysel olarak, başkalarının hayatları üzerinde söz sahibi olmanın daha çok stres yarattığı ile ilgili yani başka bir deyişle ‘’yönetici stresi’’ ile ilgili teorilerin aksine, çalışılan işlerde ya da toplum içerisinde daha düşük statüye olmanın sağlık açısından ciddi riskleri olabilir.

Duke University’den Dr. Noah Snyder-Mackler öncülüğünde gerçekleştirilen çalışmada, bilim insanları hiyerarşinin birbiriyle ilişkisiz 45 dişi makak maymununun üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunu araştırdılar.

Maymunlar arasındaki sosyal statü, kimin kimin gözünü korkuttuğu, kimin daha çok tımar edildiği gibi parametreler üzerinden belirlendi. Daha önceki çalışmalar da elde edilen makak topluluklarında genellikle sosyal statüsü daha iyi olanların daha uzun yaşadıkları bulgusu da bu araştırma ile doğrulanıyor. Bir yılın sonunda, her bir maymundan bağışıklık hücreleri alındı ve bağışıklık sistemi ile ilişkili 9000 genin aktivite seviyeleri incelendi.

Bulgulara göre, sosyal statü bakımından ilk üçte olan maymunlar ile en alttaki maymunlar arasında enfeksiyonlarla savaşan hücrelerin 1600 gen ifadesinde farklılıklar var. Yardımcı T hücreleri, sıralamaya göre farklı ifade edilen 284 gene sahip. Diğer bağışıklık hücrelerinde ise daha az farklılık mevcut.

Gen ifadelerindeki farklılıklar, maymunların hangi sıklıkla diğer maymunlar tarafından tımar edildikleri ve diğer maymunların maruz bıraktıkları şiddet ile ilişkili. Yani, maymunların kendi topluluklarındaki sosyal statüleri ve bağışıklık sistemlerinin cevapları arasında farklıklar mevcut.

Peki sosyal statüleri değişirse ne oluyor? Araştırmacılar bu konuyu da incelediler. Bulgulara göre sosyal statüsü değişen maymunlar, yeni statülerindeki bağışıklık sistemi farklılıklarına çok çabuk uyum sağlıyorlar. Bu bulgu üzerinden yapılan önermeye göre, maymunların sosyal statülerinden kaynaklanan bağışıklık sistemi cevaplarındaki farklılıklar kalıcı değil.


İlgili Makale: Social status alters immune regulation and response to infection in macaques, Science  25 Nov 2016: Vol. 354, Issue 6315, pp. 1041-1045 DOI: 10.1126/science.aah3580


Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv