Materyal Tasarımında Yeni Yaklaşım

Journal of Physical Chemistry Letters dergisinde yayımlanan eşi benzeri olmayan yeni bir yaklaşım, malzeme keşiflerini önemli ölçüde hızlandırabilir. Çalışmada yayımlanan bulguların ortaya çıkardığı b..
Görsel Telif:

Journal of Physical Chemistry Letters dergisinde yayımlanan eşi benzeri olmayan yeni bir yaklaşım, malzeme keşiflerini önemli ölçüde hızlandırabilir.

Çalışmada yayımlanan bulguların ortaya çıkardığı benzersiz model ile verimli kimyasal çevirtimlerin hızlı ve hatasız tahminleri mümkün hale geliyor.

Hakemli dergide yayımlanan çalışmayı,Virginia Tech’den iki kimya mühendisliği fakülte üyesi, Luke Achenie ve Hongliang Xin, ve Xin’in araştırma grubundan Xianfeng Ma ile Zheng Li beraber hazırladılar.

Xin’in belirttiğine göre, bu çalışma geleceğin materyallerinin tasarımında büyük bir etki sahibi olacak.

Kataliz, kimyasal reaksiyonun hızının katalizör adı verilen maddenin eklenmesi ile arttırılmasıdır. Katalizörler; asitler, katı metaller, nanoparçacıklar, ve insan vücudundaki büyük protein molekülleri ya da enzimlerden sağlanabilir.

Sanayide önemli olan kimyasalların %90’ı katalizörler kullanılarak yapılır. Katalizörler uygulamalı bilimlerin ana alanlarından birisidir. Bundan dolayı Virginia Tech kimya mühendisliği fakülte üyelerinin getirdiği yeni yaklaşım büyük öneme sahip.

Xin’in belirttiğine göre; iki ya da daha fazla metalin oldukça titizlikle belirlenmiş atomik yapılarda ve kompozisyonlarda karıştırılması, birçok kimyasal ve elektrokimyasal reaksiyonun katalizlenmesinde kullanılabilir.

Geçmişte de metallerin melez karışımları test edilebiliyordu fakat yüksek derecede optimize alaşımlar için bu test, oldukça maliyetli ve uzun süreli olması sebebiyle verimsizdi. Achenie ve Xin’de eldeki verileri yeni malzemelerle ilgili tahminler yapabilmek için bilgisayar algoritmaları geliştirmede kullanmaya karar verdiler— bu alana ‘’makine öğrenimi’’ adı veriliyor. Bu yaklaşım metal yüzeylerindeki moleküllerin karmaşık, lineer olmayan etkileşimlerini yapay sinir ağlarıyla yakalıyor, bundan dolayı ‘’ alaşım materyal yüzeyinin geniş kapsamlı incelenmesi’’ mümkün oluyor.

Araştırmacılar özellikle metal elektrodları üzerindeki karbondioksitin  elektrokimyasal indirgenmesine yoğunlaştılar, çünkü güncel akım yakıtların ve katma değerli kimyasalların sürdürülebilir üretimi üzerine.

Karbondioksit (CO2) çok yönlü bir sanayi malzemesi ve yangın söndürme cihazlarından petrol gerikazanımına ve gazlı içeceklere kadar birçok alanda kullanılıyor. Fakat aynı zamanda karbondioksit başlıca sera gazı. Karbondioksitin herhangi kullanışlı başka bir materyale çevrilmesi, karbondiyoksit emisyonunu ciddi bir şekilde azaltarak küresel ısınma sorununa yeni bir çözüm getirilmesini sağlayabilir.

Geliştirilen model ve tasarım yaklaşımı ile araştırmacılar, birkaç umut vaadeden yüksek enerji dönüşüm verimliliği olan bakır multi-metalikleri ve karbondiyoksitin etilene elektro-indirgenmesinde mümkün yüksek seçimliliği belirlediler.


 

Kaynak ve İleri Okuma:  Xianfeng Ma, Zheng Li, Luke E. K. Achenie, Hongliang Xin. Machine-Learning-Augmented Chemisorption Model for CO2Electroreduction Catalyst ScreeningThe Journal of Physical Chemistry Letters, 2015; 3528 DOI: 10.1021/acs.jpclett.5b01660


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak istersen
Patreon üzerinden
aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsin.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv