Magnus Etkisi Sayesinde Basketbol Topunun İlginç Hareketi

Bir basketbol topunu belli bir yükseklikten bıraktığınızda, düşüş boyunca birkaç adet farklı uçuş katmanı gözlersiniz. Ya da belki aşağıdan o sırada geçmekte olan birinden özür dilemek zorunda da kala..
Görsel Telif:

Bir basketbol topunu belli bir yükseklikten bıraktığınızda, düşüş boyunca birkaç adet farklı uçuş katmanı gözlersiniz. Ya da belki aşağıdan o sırada geçmekte olan birinden özür dilemek zorunda da kalabilirsiniz.

Ancak bu yüksekliği doğru ayarlar ve ufak bir geriye döndürme hareketi uygularsanız, uzun ve falsolu bir uçuştan sonra normalde dik serbest düşüş yaptığında düşeceği noktadan çok daha uzağa düşecektir.

Buna fizikte Magnus Etkisi deniyor, alçalan ve dönmekte olan – bu örnek için basketbol topu – cisim çevresindeki havayı bükerek alçak basınç ve yüksek basınç noktaları yaratıyor. Bu basınç değişimi, topa kuvvet uygulayarak falso almasını ve daha ileri gitmesini sağlıyor.

Aşağıdaki videoda ise Veritasium ekibinden Derek Muler bu muhteşem olay ile ilgili detaylı açıklamalarda bulunuyor.

Veritaserum/YouTube


Referans : IFLScience, Thanks To The Magnus Effect, This Basketball Does Something Pretty Weird When Dropped, www.iflscience.com/physics/spinning-basketball-drops-and-swerves-away-due-magnus-effect


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv