Larvanın Sineğe Dönüşümü

Larvaların birer erişkin olana kadar çektikleri “çile” hakkında muhtemelen pek düşünmemişsinizdir. İşte size bir fırsat ! Aşağıdaki videoda bu acayipliği ön sıralardan izleyebilirsiniz. Yu..
Görsel Telif:

Larvaların birer erişkin olana kadar çektikleri “çile” hakkında muhtemelen pek düşünmemişsinizdir. İşte size bir fırsat ! Aşağıdaki videoda bu acayipliği ön sıralardan izleyebilirsiniz. Yumuşak krizalit (koza) evresinden kurtulmak için bütün gücüyle bir sıkma ve itme uyguluyor. Biraz daha taşırma ve itme hareketinin de başarıyla sonuçlanmasının ardından vücudun bir kısmı dışarıya çıkıyor ve sinek kendisini tam boyutuna şişiriyor çünkü dış yüzeyini kaplayan kütikül (epiderm) hala sertleşme sürecinde.

Ancak göremediğimiz şey ise; larvanın aslında krizalit içerisinde sineğe nasıl dönüştüğü. Sebebini ise; “Evrim Neden Doğrudur” sitesinde yazan Matheww Cobb cevaplıyor:

“Bunun sebebi; bilimdeki en önemli iki sözcüğü içeren: ‘ henüz bilmiyoruz’ cümlesidir.”

Gerçekten de henüz kimse larvanın sineğe nasıl dönüştüğünü bilmiyor, ancak muhtemelen tırtılların kelebeğe dönüşüm sürecine benzer bir süreç. Kozanın sınırlamasından kaynaklı olarak tırtıl neredeyse tamamen erir ve vücudu bir kelebek formunda tekrardan oluşur.


Kaynak: Matthew Cobb, “The fly emerges”, https://whyevolutionistrue.wordpress.com/2014/09/15/the-fly-emerges/

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv