Laboratuvarda Organ Üretimi Mümkün Olabilir

Elektronik imalatta kullanılan tekniklerden ilham alınarak üretilen yeni bir araç sayesinde üç boyutlu mikro-dokuların yaşayan bileşenlerinden büyük dokular inşa etmek mümkün hale geldi. BioP3 araştır..
Görsel Telif:

Elektronik imalatta kullanılan tekniklerden ilham alınarak üretilen yeni bir araç sayesinde üç boyutlu mikro-dokuların yaşayan bileşenlerinden büyük dokular inşa etmek mümkün hale geldi. BioP3 araştırmacıları bir gün bütün bir organı inşa edecek teknolojide büyük bir aşama kaydetti. Projeye National Science Foundation’dan gelen bağış sayesinde de otomasyon dahil birçok büyük gelişmenin yolu açılmış oldu.

Bu yeni araç bir gün insan vücudundaki organları elektronik aletler gibi tamir edilebilir bi hale getirebilir, tıpkı bir parçasını çıkartıp yenisini takmak gibi.

Bu durumdaki yerine takılan parçalar tabii ki kapasitörler ve rezistörler değil fakat kana gerekli besini taşıyıp vücudu çöplerden arındırabilen milyonlarca yaşayan hücreyi içerisinde barındıran üç boyutlu mikro dokular.

Tıp dünyasında devrim yaratacak bu yeni cihazın adı ise BioP3. Makalesi  Tissue Engineering Part C. dergisinde yayınlanan BioP3 araştırma grubunun başında ise Brown Üniversitesinden biomühendis Jeffrey Morgan ve Rhole Island Hastanesinden cerrah Dr. Andrew Blakely bulunuyor.

3 boyutlu yazıcı teknolojisini mutlaka duymuşsunuzdur. Bu yeni sistem de aslında tıpkı bir 3 boyutlu yazıcı gibi çalışıyor fakat bu bir 3 boyutlu bio-yazıcı. 3 boyutlu yazıcılarla tasarlanan birçok şekli hammadde kulanarak üretmek mümkün devrim yaratacak teknoloji 3 boyutlu bio-yazıcı da hammadde olarak yaşayan hücreleri kullanıyor. Bu sistem sayesinde yaşayan mikro dokular birleştirilerek üretilen daha büyük dokular da canlı birer yedek parça gibi kullanılabilir duruma getirilmeye çalışılıyor.

Morgan’ın araştırmaları çoğunlukla değişik şekillerde münferit micro-dokular üretmek üzerine yoğunlaşmış durumda. Morgan araştırmalarında değişik mikro-kalıplama yöntemi kullanıyor ve direkt olarak hücreleri kompleks şekil formlarına sokabiliyor.

Fakat makalede anlatılan bu yeni cihazın yaşayan bileşenleri kombine ederek daha büyük dokular üretebileceği savunuluyor.

[su_vimeo url=”http://vimeo.com/video/114170299″ width=”300″ height=”200″]player.vimeo.com/video/114170299[/su_vimeo]

 

Referans:

Dr. Andrew M. Blakely, Miss Kali L. Manning, Dr. Anubhav Tripathi, and Dr. Jeffrey R. Morgan. Tissue Engineering Part C: Methods. -Not available-, ahead of print. doi:10.1089/ten.TEC.2014.0439.

 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv