Küresel Isınmayı Durdurmak Mümkün!

Küresel ısınma; fosil yakıtların kullanımının artması, orman arazilerinin giderek daralması ve sanayi devrimi sonrasında üretimde oluşan kirlilikle beraber dünya halklarının başlıca sorunlarından biri..
Görsel Telif:

Küresel ısınma; fosil yakıtların kullanımının artması, orman arazilerinin giderek daralması ve sanayi devrimi sonrasında üretimde oluşan kirlilikle beraber dünya halklarının başlıca sorunlarından birisidir. Son yıllarda çevre örgütlerinin de eylemlilikleriyle farkındalığın arttırılmış olmasına rağmen çözüm önerileri noktasında sıklıkla atmosfere verilen zararın minimuma indirilmesi yönünde kamuoyu yaratılmaya çalışıldığına şahit oluyoruz.

Küresel ısınmayı tetikleyen başlıca sebep atmosferde biriken yoğun kirlilik fakat kirliliği yaratan karbondioksit salınımının azaltılması, ozon tabakasının ömrünün uzatılması noktasında işe yarayacak olsa da bu sorunu kökünden halletmeyecek. Ayrıca bu salınımın azaltılması için yüklü miktarda kaynak gerekmekte ve büyük devletler ile şirketler bu konuyu para israfı olarak görmekteler.

Devletler ve şirketler her ne kadar bu ” fuzuli” masraftan kaçınsalar bile dünyanın atmosferindeki bu kalp krizinin sonuçlarının yaratacağı zarar ve üretime etkisi, salınımın azaltılması noktasında harcanacak olan paradan çok daha fazla olacağı da aşikar.

Son yapılan çalışmalarda ise atmosfere verilen zararın minimuma indirmesi ve önemli bir nokta olarak ise bu kirliliğin tersine çevrilebilir olmasından bahsediliyor. Yeni çözüm ise sülfür aerosollerinin kullanılarak atmosferdeki kirliliğin azaltılması ve gelen zararlı güneş ışınlarının yansıtılması.

Araştırmacı David Keith’in planı tam olarak şöyle;

david-keith

David Keith- Kanadalı çevre bilimci- Kanada’nın ulusal fizik ödülü sınavında birincilik ödülünü aldı ayrıca MIT Deneysel Fizik Mükemmellik Ödülünü kazandı. 2009 da TIME dergisinde Çevre İçin Savaşan Kahramanlar listesindeydi. Şimdilerde ise Harward Üniversitesinde uygulamalı fizik ve kamu düzeni profesörü.

‘’Askeri motora sahip birkaç Gulfstream jetini donanımıyla beraber saf sülfürik asidin saf damlalarını ayırmak ve üretmek için modifiye edin. Jetleri 20 km yükseklik civarında uçurun- bu yükseklik ticari jetlerin uçuş yüksekliğinden fazla fakat yine de uçuş kapasitesi dahilinde. Bu yükseklikte sıcak bölgelerde, uçak stratosferin düşük seviyesindedir. Uçaklar sülfürik asidi salınımını dikkatli bir şekilde kontrol ederek püskürtür. Mikrometre çapında saf sülfat aerosolleri oluşturmak için sülfür su buharıyla birleşir.  Bunlar doğal rüzgarın etkisiyle yukarıya doğru çıkar ve oradan da kutuplar dahil tüm dünyaya yayılır. Bir kere stratosfer boyunca yayılmış olan aerosoller, dünyaya çarpan güneş ışınlarını yaklaşık %1 kadarını uzaya geri yansıtır. Bilim insanlarının deyimiyle yeryüzünün albedosunun ya da yansıtma gücünün artması, sera gazlarının artmasının neden olduğu ısınma etkilerini kısmen dengeleyecektir. ‘’

Keith’in hesaplamalarına göre, eğer uygulama 2020 de başlarsa, küresel ısınmanın etkilerinin 1 yılın sonunda yarıya düşürülmesi için 25 bin metrik ton sülfürik asit gerekiyor. 2040 yılında, artan karbondioksit miktarıyla küresel ısınmanın dengelenmesi için, 11 ya da daha fazla uçağın yıllık 700 milyon dolar masrafla 250 bin metrik ton sülfürik asit taşıması gerekiyor. 2070’de ise, Keith’in tahminine göre, programın yüzden fazla uçaktan oluşan filosuyla her yıl bir milyon metrik tondan daha fazla enjekte etmesi gerekiyor.

Sülfat aearosollerinin iklimsel ısınmaları dengelemek için kullanılması fikri yeni değil. Bu konseptin kabataslak yazılmış versiyonları Rus iklim bilimci Mikhail Budkyo’nun 1970’lerde ortaya attığı fikirden bu yana mevcut ve bunun nasıl hayata geçirileceği noktasındaki incelikli tanımlamalar üzerine tartışmalar on yıllardır devam ediyor. Genellikle ‘’ solar radiation management’’ ya da SRM olarak bilinen, sülfürün küresel ısınma etkilerini tersine çevrilmesi için kullanılması fikri, bu olayın sonuçlarını tahmin etmemizi sağlayabilecek bilgisayar modellemeleri kullanan bilim adamlarının üzerine yüzlerce makale yayınladığı bir konu.

Jeomühendislik üzerine 1990’ın başından beri yayınları olan Keith, teknoloji üzerine daha fazla araştırmalar yapılması gerektiğini girişken bir dille anlattığından alanının önde gelen isimlerinden birisi olmayı başardı- ve ayrıca bu sistemin nasıl çalışması gerektiğini gözü kara bir şekilde savunmaya istekliydi. Keith’in bu kusursuz akademik geçmişine ek olarak geçen yıl Harward Keith’i Calgary üniversitesinden ayrılması, mühendislik okulu ve Kenedy School of Government ile anlaşması için kandırdı. Keith SRM nin önemsenmesi adına detaylı mühendislik çalışmaları ve lojistik hesaplamalar yapan birkaç insandan biri. Eğer Keith ve onun ortağı Harward’da atmosferik kimyacı olan James Andersen kamu fonu alabilirlerse sülfür tekniğinin risklerini değerlendirmek için ilk alan çalışmasını yapmayı planlıyorlar.

Keith ve diğer bilim insanlarının da belirttiği üzere atmosferik karbondioksitten kaynaklanan ısınma terse çevrilebilir bir süreçle gelişmektedir; çünkü küresel ısınma direkt olarak toplam salınımın birikimiyle alakalı. Buna rağmen, karbondioksit salınımını durdursak bile, atmosferdeki gaz yoğunluğu on yıllarca sabit kalacak. Son araştırmalara göre küresel ısınmanın şiddeti 1000 yılda ancak hafifleyecek. Çözümünü bulmuş olsak bile 2030 ve 2040 daki iklim değişikliği tolore sınırlarının dışına çıkmış olacak, zararlı gazların salınımını engellemek de sorunu çözmeyecek.

”İşte bu aydınlanmanın anahtarı” diyor Keith. Her ne kadar karbondioksit salınımının olabildiğince çabuk engellenmesi gerekliliğini savunsak da eğer iklim bize karşı bir zar atıyorsa bu yeterli olmayacak  ” küresel ısınmayı tersine çevirmeye yardım edecek tek şey hayatımızın gerçeği olan jeomühendisliktir. ”

Çözüm olarak sunulan yöntemin detaylı analiz çalışmaları devam etse bile kirliliğin tersine çevrilebilir bir düzeyde olduğunu bilmek ve bunun üzerine çalışmalar yapıldığı noktasında bilgilenmek, ozon tabakasının kurtulabilir olduğunu öğrenme ve acil önlemler alınması gerekliliğinin farkındalığı açısından önem taşıyor.

referanslar:

Spiegel.de

Cbc.ca

Bostonglobe.com

en.Wikipedia.org

 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak istersen
Patreon üzerinden
aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsin.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv