Küresel Isınma Mağduru Kutup Ayıları Göç Ediyor!

Deniz buzları yok olmaya başladığından, kutup ayıları da artık göç halindeler. Yeni yapılan bir araştırmada, kutup ayılarının geçtiğimiz 20 yıl içerisinde nereye göç ettikleri incelendi. Araştırmacıla..
Görsel Telif:

Deniz buzları yok olmaya başladığından, kutup ayıları da artık göç halindeler. Yeni yapılan bir araştırmada, kutup ayılarının geçtiğimiz 20 yıl içerisinde nereye göç ettikleri incelendi.

Araştırmacılar yaptıkları çalışmada, 1980 li yıllardan bu yana kuzey kutup bölgesinde bilim insanları tarafından incelenen ya da avcılar tarafından öldürülen yaklaşık 3000 kutup ayısının doku ve kıl örneklerini topladılar.

DNA analizleri değişik bölgelerden kutup ayılarının birbirleriyle farklı genetik altyapıya sahip olduğunu gösteriyordu. Bu değişik genetik altyapılar sayesinde bilim insanları popülasyonun göçlerle beraber genetik anlamda nasıl bir değişime uğradığını da takip etme fırsatı buldular.

PLOS ONE dergisinde yayınlanan çalışmaya göre; geçtiğimiz 20 yılda, güney Kanada ve doğu kutup havzalarından kutup ayıları, bütün yıl boyunca deniz buzullarının bulunabildiği kuzeye göç ediyorlardı.

Kanada takım adalarının kuzey bölgeleri bilim insanlarına göre buzun en geç eriyeceği bölgelerden birisi olduğundan şimdilik küresel ısınmadan mağdur olan hayvanların göç durağı olmuş durumda. Fakat bu son bölge de kaybedildiği zaman bu hayvanların gidecek başka bir yeri kalmayacak.

 


Referans
Peacock E, Sonsthagen SA, Obbard ME, Boltunov A, Regehr EV, et al. (2015) Implications of the Circumpolar Genetic Structure of Polar Bears for Their Conservation in a Rapidly Warming Arctic. PLoS ONE 10(1): e112021. doi:10.1371/journal.pone.0112021


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv