Kompleks İskelet Yapısı Sanılandan Daha Önce Ortaya Çıktı

Karmaşık iskelet yapısına sahip olan ilk hayvanların yaklaşık 550 milyon yıl önce yaşamış olduğu, Namibya’da çıkartılan küçük su canlılarının fosilleri ile ortaya çıktı.  Bulgular, – bugün..
Görsel Telif:

Karmaşık iskelet yapısına sahip olan ilk hayvanların yaklaşık 550 milyon yıl önce yaşamış olduğu, Namibya’da çıkartılan küçük su canlılarının fosilleri ile ortaya çıktı.  Bulgular, – bugünkü hayvanların da bir şekilde atası olma ihtimali yüksek olan – ilk kompleks canlıların daha önce düşünülenden milyonlarca yıl daha önce yaşadıklarını gösteriyor.

Bugüne kadar bilinen en eski kompleks hayvan delilleri – ki çoğunlukla mercan veya süngerlere benzetilirdi – Kambriyen döneme aitti. (541 milyon yıl önce başlayan jeolojik zaman dilimi) Bilim insanları kompleks canlıların daha eskiden de yaşamış olduklarını düşünüyordu ancak ellerinde bunu gösterecek bir veri veya kanıt da bulunmuyordu.

Genetik soy ağacı verileri kompleks (karmaşık) hayvanların -Bilateryan’lar olarak bilinirler- Kambriyen Periyot’tan önce yaşamış olduğuna işaret etmekte idi. Araştırmada incelenen fosiller ise bilateryanların Ediakara Periyodu’nda 550 milyon yıl önce de var olduklarını gösterdi. En temel hayvan gruplarının ortaya çıktığı Kambriyen Patlaması olayından çok önce de kompleks hayvanların yaşamış olması elbette beraberinde yeni soruları da getiriyor.

Araştırma ekibi soyu tükenmiş deniz canlısı Namacalathus hermanastes’e ait fosiller üzerinde çalıştı. Bu türün Ediakara döneminde son derece yaygın bir canlı olduğu düşünülüyor. Mümkün olduğunca iyi korunmuş olan fosiller türün kalsiyum karbonattan oluşan sert bir iskelete sahip olduğunu ortaya çıkardı. Bu bileşik aynı zamanda kabuklu deniz hayvanlarının kabuğunu oluşturan maddedir. Bu kompleks iskelet yapısı denizlerin dip kısımlarında bugün de yaşamakta olan canlıların iskeletlerine de gayet yakın görünüyor.

Proceedings of the Royal Society B’de makalesi yayımlanan çalışma Natural Environment Research Council tarafından fonlandı.

Araştırmayı yöneten ve University of Edinburgh’s School of GeoSciences’da Profesör olan Rachel Wood konu ile ilgili olarak : “Fosil uzun zamandır bilinmekteydi ancak mercan veya sünger gibi ilkel yapılı bir hayvan olduğu varsayılıyordu. Araştırma ise gerçekte bu fosilin çok daha gelişmiş bir hayvan olduğunu ortaya çıkardı. Zaten bir şekilde tahmin ediyor olduğumuz kompleks hayvanların Ediakara Periyodu’da yaşamış olduğu varsayımı da böylelikle kanıtlanmış oldu.” açıklamasını yaptı.


Referans:

  • A. Yu. Zhuravlev, R. A. Wood, A. M. Penny. Ediacaran skeletal metazoan interpreted as a lophophorate. Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, 2015; 282 (1818): 20151860 DOI:10.1098/rspb.2015.1860

    Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv