Koku Alabilen Çipler Yiyeceğin Bozulduğunu Haber Verebilir!

Acaba bir gün buzdolapları içerisindeki yiyeceğin artık yenemeyecek durumda olduğunu haber verebilir mi? Massachusetts Institute of Technology (MIT)’de yeni kurulmuş bir şirketten araştırmacılar, maki..
Görsel Telif:

Acaba bir gün buzdolapları içerisindeki yiyeceğin artık yenemeyecek durumda olduğunu haber verebilir mi? Massachusetts Institute of Technology (MIT)’de yeni kurulmuş bir şirketten araştırmacılar, makinelere koklama duyusu kazandıracak küçük bir bilgisayar çipi geliştirdiklerini duyurdular. Bu çip sayesinde yakın gelecekte, çürümüş gıdaları makineler bizden çok daha önce anlayıp haber verebilir.

koku-alabilen-cipler-yiyecegin-bozuldugunu-haber-verebilir-1-bilimfilicomYeni geliştirilen bu çip, renksiz gaz etilenin algılanabilmesine odaklanıyor. Etilen gazı, olgun meyvelerden yayılıyor ve olgunlaşma sürecini hızlandırıyor. Aynı zamanda yan yana saklanan meyveleri düşündüğünüzde birisinden yayılmaya başlayan etilen gazı, bir domino etkisi ile bütün meyvelerin çürümesini hızlandırıyor. Aynı zamanda bu şirket tarafından biyojenik aminleri algılayabilen sensörler de üretiliyor. Biyojenik aminler, insan ve hayvan hayatını tehlikeye sokabilecek toksik yapıdalardır. Biyolojik aminler hem vücudumuzda sentezlenirken aynı zamanda gıdalarla da alınabilir. Meyve ve sebzelerde doğal olarak bulunurlarken proteince zengin ve fermente edilmiş gıdaların bozulması sonucu da ortaya çıkabilirler.

İnsan koku duyusu kısmen bozulmuş gıda kokusunu algılayabilse de, gıdanın tam olarak bozulmadan ya da bozulmaya başladığı anlarda sensörler tarafından tespit edilebilmesi, sağlıklı gıda tüketiminde oldukça güvenli bir yöntem olabilir. Ayrıca, dünyanın başlıca sorunlarından birisi olan açlık ve sağlıklı gıdaya erişime de, gıdaların çürüyüp israf edilmesinin önüne geçilerek ve fazla ürünlerin elde kalması önlenerek tam olarak çözüm getirilemecek olsa da bu yolda bir adım atılmış olunabilir.

Bu teknoloji ilk etapta buzdolaplarında olmasada, gıdaların toplu saklandığı depolarda ve gıdaların taşındığı araçlarda, meyvelerin daha sağlıklı saklanması mümkün olabilir.

MIT bünyesinde çalışmalarını sürdüren bu firmanın geliştirdiği sensörler chemiresistor’ler; yani bu sensörler, analit yoğunluğuna bağlı olarak direnci değiştiren algılama materyalleri içeriyorlar. Bu algılama materyalleri tek katmanlı karbon nanoborucukları temel alıyorlar ve seçici malzemeye göre fonksiyonlandırılabiliyorlar. Nanoborucukların fonksiyonlandırılmaları, algılanmak istenilen analit için yüksek derecede seçicilik kazanlamarını sağlıyor.  Ayrıca, gazların ayırt edilmesinde kullanılan gaz kromotografinin binlerce dolara mâl olduğu düşünülürse, MIT’den araştırmacıların geliştirdiği sensörler çok daha düşük maliyete güvenli bir şekilde belirlenen gazların algılanabilmesini sağlıyor.


Kaynak: C2Sense.com


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv