Klasik Bir İllüzyon ve Onu Mümkün Kılan Beyin Mekanizması

Spoiler: Bu yazının sonunda dünyaca ünlü bir “sihirbaz” tarafından yapılan klasik bir illüzyonun arkasındaki gizemi öğreneceksiniz. Bunun yanı sıra beynimizle alakalı da bazı şeyler öğrene..
Görsel Telif:

Spoiler: Bu yazının sonunda dünyaca ünlü bir “sihirbaz” tarafından yapılan klasik bir illüzyonun arkasındaki gizemi öğreneceksiniz.

Bunun yanı sıra beynimizle alakalı da bazı şeyler öğreneceksiniz. Çünkü sihir numaraları eğlenceli birer puzzledan daha fazlasıdır. Bu numaralar aslında beynimizin etraftaki şeyleri nasıl algıladığını ve anladığını ortaya koyuyor. Geçtiğimiz aylarda yapılan bir çalışmada, bilim insanlar aşağıdaki videoda dünyaca ünlü sihirbaz Tony Slydini tarafından yapılan bir numara üzerinde çalıştılar ve illüzyonu mümkün kılan beyin mekanizmasını ortaya çıkardılar.

Videoda; Slydini, üzerinde bir şapka ve birkaç kırmızı kağıt bulunan bir masada oturuyor. Sonrasında, kağıtları tek tek top halinde buruşturuyor ve “sihirli hareketler” yaparak top halindeki kağıtları şapkanın çevresinde salındırıyor. Ardından aniden elini açıyor ve kağıt ortadan kayboluyor. Numaranın sonunda, Slydini şapkanın içerisini izleyicilere gösteriyor ve bütün kağıtların şapkanın içerisinde olduğunu görüyoruz. Bütün bu el harekerlerinin bir yerinde, tahmin ettiğiniz üzere; izleyicilere farkettirmeden top haline getirdiği kağıtları şapkanın içerisine düşürüyor.

Ve işte numaranın sırrı: Slydini ileri geri hareketi yaparken illüzyon gözden kaçıyor.

Beynimiz sürekli olarak dış dünyayı mantıklı bir çerçeveye oturtmaya çalışır. Aynı anda gördüğü şeye dair iki açıklama üretemez. Bu yüzden de bu sihir numarasında, Slydini’nin şapkanın içine ve dışına doğru olan el hareketlerini gördüğümüzde, beynimiz neler olduğuna dair karar vermek zorundadır. Slydini kağıt topları şapkanın içerisine atıyor olabilir. Şapkadan görünmez bir toz çıkarıyor olabilir.

Ya da, her ikisini de aynı anda yapıyordu, ki yaptığı tam da bu. Fakat beynimiz bu durumu bu şekilde görmek istemez.

Bu numara, hemen hemen her psikoloji sınıfında gösterilen bir resim olan “Rubin’in ünlü vazosu”na benzerdir: Ya birbirine bakan iki insan yüzü ya da bir vazo görürsünüz. Bu ikisi arasında geçiş yapabilirsiniz ancak ikisini aynı anda göremezsiniz.

Rubin'in vazosu-bilimfilicom

Çizimin ortasındaki çizgiler yüze ya da vazoya ait olabilirken, sihirbazın bilek hareketi de şapkanın içerisine bir şey atıyor ya da şapkadan bir şey çıkarıyor olabilir. Beyin, Slydini’nin ileri geri el hareketlerini toz hilesi olarak işaretlerse, hareket bu şekilde algılanır.

Beynimiz, gördüğü şeylere dair en muhtemel izahı bulmaya çalışır. Hem yüzleri hem de vazoyu aynı anda kayda geçirmek oldukça zor olan jig-saw- puzzle tarzı iki farklı yüzeyin bileşenlerini bir araya getirmeye çalışmak gibidir. Ve aynı el hareketine hem toz atmayı hem de kağıt düşürmeyi atamak mantıksız bir duruma karşılık gelir.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (1 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

  • b 11 Nisan 2016 - 11:27
  • Spoiler demenize gerek yok çünkü numarayı öğrenemedim.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv