Kırmızı Et Tüketimi İle Tümör Gelişimi Bağlantılı Olabilir

Farelerde yapılan deneylerle, kırmızı et tüketimi ve kanser artışının bağlantılı olduğu keşfedildi. Çok kırmızı et yiyen insanların belirli kanser türlerinde daha fazla tehlike altında bulunması fakat..
Görsel Telif:

Farelerde yapılan deneylerle, kırmızı et tüketimi ve kanser artışının bağlantılı olduğu keşfedildi. Çok kırmızı et yiyen insanların belirli kanser türlerinde daha fazla tehlike altında bulunması fakat diğer etçil canlılarda böyle bir durumun olmaması, Kaliforniya Üniversitesi’ndeki araştırmacıları, Neu5Gc adı verilen ve insanlar hariç çoğu memelide doğal olarak bulunan bir şekerin, tümör oluşumundaki muhtemel payını araştırmaya itti.

Bilim insanları, Proceedings of the National Academy of Sciences bülteninin çevrimiçi ön baskısında yayınlanan çalışmada, (insanlar gibi) şeker bakımından yetersiz halde olması için genetik mühendislik uygulanmış (burada genetik değişimler ile farelerin bu şeker molekülüne doğal olarak sahip çıkılmasının önüne geçildiği kastediliyor) olan fareleri Neu5Gc ile beslemenin, kendiliğinden gelişen kanserleri önemli oranda desteklediğini buldular. Çalışmaya kanserojen maddelere maruz kalma veya yapay kanser uyarıcıları dahil edilmedi ve bu sayede kırmızı et tüketimi ile kanser arasında kilit bir bağlantı olan Neu5Gc daha fazla kapsanmış oldu.

UC San Diego Moores Kanser Merkezi’nin üyesi Baş araştırmacı Ajit Varki şöyle açıklıyor: “Şimdiye değin, Neu5Gc’i kansere bağlayan elimizdeki tüm kanıtlar tesadüfiydi veya bir parça yapay olan deneysel durumlardan dolaylı olarak tahmin ediliyordu. İlk defa burada, insanlardaki özdeş durumu taklit etmenin (insan olmayan bir canlıyı Neu5Gc ile beslemek ve anti-Neu5Gc antikorlarını tetiklemek), farelerde kendiliğinden gelişen kanserleri artırdığını doğrudan gördük.”

Varki’nin takımı ilk önce genel besinlerde düzenli bir inceleme yürüttü. Kırmızı etlerin (sığır, domuz ve kuzu eti) Neu5Gc bakımından zengin olduğunu buldular. Bu durum, bunlar gibi memeli kökenli besinlerin, insan beslenmesindeki Neu5Gc’in temel kaynakları olduğunu doğruladı.

Araştırmacılar daha önce hayvan Neu5Gc’sinin insan dokularına emilebildiğini keşfetmişti. Bu çalışmada, eğer vücudun bağışıklık sistemi, yabancı bir molekül olan tüketilmiş hayvan Neu5Gc’sine karşı sıkça antikor üretiyorsa, kırmızı et tüketiminin iltihaba neden olabileceğini varsaydılar. Kronik iltihabın, tümör oluşumunu desteklediği biliniyor.

Takım bu hipotezi test etmek için farelere mühendislik uyguladılar ve kendi Neu5Gc’lerine sahip olmayıp, ona karşı antikor üretmelerini sağladılar. Bu farelere Neu5Gc verildiği zaman, fareler düzenli iltihaplanma geliştirdiler. Kendiliğinden gelişen tümör oluşumu beş kat arttı ve Neu5Gc tümörlerde birikti.

Varki şöyle aktarıyor: “İnsanlarda son kanıtı sağlamak çok daha zor olacak. Fakat daha genel olarak bu çalışma ayrıca, damar tıkanması ve tip 2 diyabet gibi kronik iltihap tarafından şiddetlendirilen diğer hastalıklarla kırmızı et tüketiminin muhtemel bağlantılarını açıklamaya yardımcı olabilir.

“Tabii ki ölçülü miktarlarda kırmızı et, genç insanlar için iyi bir besin kaynağı olabilir. Çalışmamızın, sonunda bu durum için uygun çözümlere yol açacağını umuyoruz.”


Kaynak : Annie N. Samraj, Oliver M. T. Pearce, Heinz Läubli, Alyssa N. Crittenden, Anne K. Bergfeld, Kalyan Banda, Christopher J. Gregg, Andrea E. Bingman, Patrick Secrest, Sandra L. Diaz, Nissi M. Varki, and Ajit Varki. A red meat-derived glycan promotes inflammation and cancer progression. PNAS, December 2014 DOI: 10.1073/pnas.1417508112


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv