Kılıç Dişli Otçul: Su Geyiği

Su geyiği, Çin ve Kore’de yaşayan iki alt-türü olan bir türdür: Çin su geyiği (Hydropotes inermis inermis) ve Kore su geyiği (Hydropotes inermis argyropus). Boynuzları yoktur; iki tane uzun köpe..
Görsel Telif:

Su geyiği, Çin ve Kore’de yaşayan iki alt-türü olan bir türdür: Çin su geyiği (Hydropotes inermis inermis) ve Kore su geyiği (Hydropotes inermis argyropus). Boynuzları yoktur; iki tane uzun köpek dişi vardır ve kuyrukları çok kısadır. Geyikgillerdendir ve benzersiz anatomik özelliklerinden dolayı, ayrı bir cins (Hydropotes) ve ayrı bir alt-aile (Hydropotinae) altında sınıflandırılır. Ancak mitokondrisel kontrol bölgesinin ve sitokrom-b DNA dizilimlerinin incelenmesi sonucunda, Capreolinae alt-ailesinin Eski Dünya bölümü içinde Capreolus‘a (karaca) yakın olduğu görülmüştür.

Uzun köpek dişleri, Himalayalar’da yaşayan Misk geyiğinin dişlerine benzer; o nedenle iki tür de halk arasında “vampir geyik” olarak adlandırılmaktadır (bunlardan başka püsküllü geyik (Elaphodus cephalophus) ve munçak (Muntiacus) cinsi geyiklerde de uzun köpek dişi bulunur). Ancak Misk geyiği dağlık bölgelere ilerlemekten çekinmezken, su geyiği su kenarından uzaklaşmaz. Yaşam alanlarında bulunan küçük adacıklar arasında yüzdükleri de bilinmektedir. Ayrıca su geyiği, kasık bezlerine sahip olan tek geyik türüdür. Tavşanı andıran zıplayışları da dikkat çekicidir. Su geyikleri, diğer geyikler gibi otçuldur. Uzun köpek dişlerini, bilindiği kadarıyla, sadece kavga ederken kullanırlar.

Kaynak ve İleri Okuma

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv