Keşfedilen Yeni Işık Kontrol Yöntemi ile Süper Hızlı Bilgisayarlar Artık Daha Yakın

Şimdilik bir arının iğnesinden son derece küçük olmasına karşın, plastik bal peteğini andıran cihaz, ışığın bütünlüğünü ve yoğunluğunu bozmadan ışık demetlerini daha önce mümkün olduğundan çok daha da..
Görsel Telif:

Şimdilik bir arının iğnesinden son derece küçük olmasına karşın, plastik bal peteğini andıran cihaz, ışığın bütünlüğünü ve yoğunluğunu bozmadan ışık demetlerini daha önce mümkün olduğundan çok daha dar eğrilerde yönlendirebiliyor.

kesfedilen-yeni-isik-kontrol-yontemi-ile-super-hizli-bilgisayarlar-artik-daha-yakin-sag-bilimfilicomKeşfedilen bu ışık kontrol yöntemiyle artık süper hızlı bilgisayarlara bir adım daha yaklaştık.

Central Florida Üniversitesi’nden ve Texas El Paso Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yürütülen, Optics Express dergisinde yayımlanan projeye göre elektronik devre kartı üzerinde verileri ışık yardımıyla daha efektif bir şekilde iletmek mümkün.

Elektrik sinyalleri yerine ışık demetleri üzerinden bilgi transferi, verilerin binlerce kat daha hızlı iletilmesine olanak sağlıyor. Fakat, buradaki zorluk ise ışık demetlerinin enerjisi kaybettirilmeden kontrol edilebilmesinde ortaya çıkıyor. Mikroçip ve bilgisayar üreticileri, bu zorluğun aksine, günümüz elektroniğindeki hız sorunu çıkmazının aşılmasındaki en iyi yolun ışık kullanmak olduğuna inanıyorlar.

Elektrik ve bilgisayar mühendisi Raymond Rumpf’ın belirttiğine göre: ‘’ Bilgisayar çipleri ve devre kartları, veri taşınması için içlerinde metal kablo bağlantılar bulunduruyorlar.’’. ‘’ Bu aşamada metal kabloları daha verimlileriyle değiştirmemiz için, ışık kontrolü ndeki en büyük zorluk olan devre içindeki dar virajların çözümlenmesi için bir yol bulunması gerekiyor. ’’

Tam bu noktada Central Florida Üniversitesi(UCF) devreye giriyor.

UCF’de kimya doçenti Stephan Kuebler’e göre: ‘’Direkt lazer yazma(direct lazer writing)’nın gelecek-nesil bilgisayar araçları için değişken anlamlar taşıma potansiyeli var.’’

Kuebler ve öğrencileri, bir çeşit nano boyutlarda 3 boyutlu baskı teknolojisi olan direkt lazer yazma kullanarak minyatür örgü yapılar ürettiler. Daha sonra, ışık demetlerini örgü yapılar boyunca göndererek daha önceki keşfedilen yapılardaki dönüşlerden iki kat daha keskin dönüşlerin kayıpsız atlatılabildiği doğru yapıyı buldular.

Buradaki bulgular oldukça önemli çünkü daha küçük, daha hızlı bilgisayarlardaki ve taşınabilir cihazlardaki talep artışı mühendisleri de ultra hızlı veri transferini daha küçük alanda gerçekleştirebilmenin yollarını aramaya itiyor.

Optik fiberler gibi alışılagelmiş ışık dalga kılavuzları (wave guides), ışığın dönüşlere kadar iletilmesinde kullanılabilir. Fakat, dönüşler kademe kademe olmalıdır. Eğer dönüş çok çabuk olursa, ışık demetleri kaçar ve enerji kaybı meydana gelir.

Bu sebeple, ultra keskin dönüşleri elde etmek için araştırmacılar plastik cihazlar tasarladılar. Plastikten üretilen örgü yapılar sayesinde ışık köşelerden enerji kaybetmeden yönlendirilebilecek.

Araştırmacılar, projelerine şu ana kadar elde ettiklerinden daha da keskin dönüşleri enerji kaybı olmadan tamamlamak için devam ediyorlar fakat, bu teknoloji yakın zamanda hayata geçirilse bile ilk olarak laboratuvarlardaki süper güçlü bilgisayarlarda kullanılacak ve günlük hayatımıza girmesi biraz zaman alacak gibi görünüyor.


Kaynak: University of Central Florida. “Scientists invent new way to control light, critical for next gen of super fast computing.” ScienceDaily. ScienceDaily, 19 March 2015. <www.sciencedaily.com/releases/2015/03/150319131007.htm>.


Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv