Kendi Kendini Onaran Beton Teknolojisi Geliyor

Kendi kendini onaran beton fikri ilk duyduğunuzda çok heyecan verici gelmiyor olabilir.Fakat, sürekli kapatmak zorunda olduğumuz yol çukurlarını ve kaldırım çatlaklarını düşününce fikriniz değişebilir..
Görsel Telif:

Kendi kendini onaran beton fikri ilk duyduğunuzda çok heyecan verici gelmiyor olabilir.Fakat, sürekli kapatmak zorunda olduğumuz yol çukurlarını ve kaldırım çatlaklarını düşününce fikriniz değişebilir. Çağdaş, gelişmiş bir ülkenin altyapı tesislerinin sürdürülebilir olması uzun zaman ve yüksek meblalarda para gerektiriyor. Bu sebeple; köprüler, binalar, şehrin altyapı tesisleri gibi beton yapıların, kendi tamiratlarını kendilerinin yapmasını sağlamak, mevcut kaynakların başka yerlerde kullanılmasını sağlayabilir.

İngiltere’nin Wales şehrinde kendi kendini tamir eden betonun; ülkenin yol ağı, kasabaları ve şehirleri için faydalı olup olmadığını görmek amacıyla denemesi yapılıyor. ‘Yaşam için Malzemeler’ tasarısının bir parçası olarak üç farklı teknoloji denenerek, sonunda bunların süper sağlam bir karışımda birleştirilebilmesi amaçlanıyor. İlgili malzemeler, eğer planlandığı gibi olursa, beton yapılırken içine konulacak ve sorunlarını kendi kendine tespit edip tamir edebilecekler.

Çalışmada akademisyenler ve ilgili konunun uzmanları birlikte çalışıyorlar. Proje kapsamında, kendi kendini onaran beton teknolojisinin işe yarayıp yaramayacağını anlamak; ve daha sonrası için de sürdülebilir olup olmayacağını görmek amacıyla, ilk olarak altı adet beton duvar zorunlu olarak çatlatılıp kırılacak.

Çalışmada ilk olarak, şekil hafızalı polimerler denenecek- bu malzemelerin şekilleri bozulsa bile, ısı aldıklarında ilk aşamadaki belirlenmiş şekillerine geri dönebiliyorlar. Denenecek bir diğer yol ise; betondaki ince tünel ağları kullanarak hem organik hem de inorganik onarım öğelerini pompalamak. Üçüncü yol ise; betonun içine konulan ufak bakteri kapsüllerini ve onarım öğelerini kapsıyor: bu kapsüller, kuramsal olarak çatlakları kapatması gereken kalsiyum karbonatı üretiyor.

Bu üç yöntem de henüz denenme aşamasında. Bilim insanları malzemelerin işe yaradığını gördüklerinde, bunların daha büyük bir ölçekte nasıl çalışabileceği hakkında fikir sahibi olabilecekler. İngiltere’de yapı bakımı için her sene yaklaşık 61 milyar dolar harcandığı tahmin ediliyor ve bu yapıların büyük çoğunluğu betondan oluşuyor.

Cardiff Üniversitesi’nden mühendis Bob Lark’ın belirttiğine göre:

“Hayalimiz, insan müdahalesine gerek olmadan kendini devamlı olarak gözleyen, düzenleyen ve onaran sürdürülebilir yapılar oluşturmak. Kendi kendini onaran bu malzemeler ve akıllı yapılar, dayanıklılığı önemli miktarda arttıracak, güvenliği geliştirecek ve her sene harcanan yüksek onarım masraflarını azaltacaklar. İngiltere’de alanında ilk olan bu çalışma, teknolojileri laboratuvardan gerçek dünya koşullarına aktarmada önemli şeyler kavramamızı sağlayacak.”

Kendi kendini onaran ve su emebilen betonların yolda olmasıyla, geleceğin şehirleri kendi onarım ve bakımlarını insan müdahalesi olmadan materyal düzeyinde kendileri gerçekleştirecekler.


Kaynak: Phys.org, ”UK’s first major trial of self-healing concrete gets underway in Wales,” Retrieved from http://phys.org/news/2015-10-uk-major-trial-self-healing-concrete.html


Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv