Kendi Kendini Onarabilen Polimerik Malzeme Geliştirildi!

University of Alicante Adhesion ve Adhesives Laboratory’den araştırmacıların geliştirdiği esnek polimerik malzeme, kendi kendini onarabilme kabiliyetine sahip. Geliştirilen malzeme, bir çeşit şeffaf r..
Görsel Telif:

University of Alicante Adhesion ve Adhesives Laboratory’den araştırmacıların geliştirdiği esnek polimerik malzeme, kendi kendini onarabilme kabiliyetine sahip. Geliştirilen malzeme, bir çeşit şeffaf reçine, kendi kendini iyileştirebiliyor; bu karmaşık duruma bir örnek vermek gerekirse, örneğin, bu malzemeyi bir makasla ikiye kestip parçaları tekrar birbirlerine temas ettirdiğinizde, 10-15 saniye içerisinde hiçbir dışsal etkiye maruz bırakmanıza gerek olmadan kendi kendine birleşebiliyor.

Malzemenin bir başka ilginç özelliği de kesme-yeniden birleşme süreci, su içerisinde ya da herhangi bir akışkan madde içerisinde gerçekleşebiliyor. Araştırmacıların belirttiğine göre; bu özelliğin Dünya’da bir eşi daha bulunmuyor ve bu özellik sayesinde birçok alanda yeni malzemeler geliştirilmesi mümkün olabilir. Kullanılabilmesi mümkün alanlardan birine örnek vermek gerekirse, bu malzeme ile üretilecek vücut içinden veya vücut içine sıvı taşıyan sonda vücut içerisinde zarar görse dahi kendi kendini birkaç saniye içerisinde onarabilir.

Geliştirilen bu malzemenin bir başka ilginç özelliği de şekil hafızası olması, yani herhangi bir şekilde ezilse ya da yoğrulsa bir birkaç saniye içerisinde eski şekline geri dönebiliyor.

Araştırmacıların belirttiğine göre; bu malzeme değerli özelliklerini kimyasal reaksiyon vermemesine borçlu. Bu durum,  malzemenin değişikliğe uğramasını engelliyor ve biyouyumlu bir kütleye dönüşmesini sağlıyor.


Kaynak: Asociación RUVID. (2015, October 1). A material able to repair itself. ScienceDaily. Retrieved October 6, 2015 from www.sciencedaily.com/releases/2015/10/151001095832.htm


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv