Kediler Dışkılarını Neden Gömüyor?

Kedilerin dışkılarını gömdüklerine büyük bir çoğunluğumuz tanık olmuştur. Evlerimizi paylaştığımız bu sevimli dostlarımızın bu davranışlarını göz önüne alarak “kedi kumu” tedarik ederiz. Peki kediler ..
Görsel Telif:

Kedilerin dışkılarını gömdüklerine büyük bir çoğunluğumuz tanık olmuştur. Evlerimizi paylaştığımız bu sevimli dostlarımızın bu davranışlarını göz önüne alarak “kedi kumu” tedarik ederiz.

Peki kediler neden bu davranışı sergiliyor?

Hayvan Davranış Uzmanı Joanne Righetti bu davranışa dair bir açıklama getirdi. Righetti; kedilerin fazlasıyla temiz hayvanlar olduğunu ve dışkılarını gömmelerinin onların bu titizlik davranışının bir sonucu olabileceğini söyledi. Ancak bu durumun asıl sebebinin evrimsel bir kalıntı olduğunu ve kedilerin dikkat çekmemek üzere böyle bir davranış geliştirdiğini ifade eden Righetti, doğada var olan av-avcı ilişkisinin bir sonucu olarak kedilerin kendilerini avcılarından gizlemek için dışkılarını gömme davranışını geliştirdiklerini söyledi. Çünkü dışkıyı gömmek aynı zamanda avcılarının civarda bir kedi olduğunu farkedeceği kokuyu da saklamak alamına geliyor.

Fakat yine de bütün kediler dışkılarını gömmüyor. Bunun da bir izahı olduğunu belirten Righetti, esasında bu kedilerin dışkılarını görünür yerde bırakmalarını sebebinin yine evrimsel bir kalıntı olarak; diğer kedilere bir mesaj anlamı taşıdığını ve bölgesini işaretlemek anlamına geldiğini söylüyor. Bu durum da bazı kedilerin dışkılarını neden gömmediğine dair bizlere fikir sunuyor.

Ayrıca Hayvan Davranış Uzmanı Righetti; evcil kedilerin tuvalet davranışlarını değiştirmelerinin mutlaka dikkate alınması gerektiğini ve bu durumun psikolojik bir bozukluğun belirtisi olabileceğini söylüyor.


Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv