Kayıp Petrol Nerede?

Credit: © Lukasz Zakrzewski / Fotolia Nisan 2010′ da 200 milyon galon ham petrol  Meksika Gulf ‘e kelimenin tam anlamıyla saçıldı ; hükümetin ve British Petrol (BP) nin temizlik ekipleri g..
Görsel Telif:

Credit: © Lukasz Zakrzewski / Fotolia

Nisan 2010′ da 200 milyon galon ham petrol  Meksika Gulf ‘e kelimenin tam anlamıyla saçıldı ; hükümetin ve British Petrol (BP) nin temizlik ekipleri gizemli bir şekilde saçılan ham petrolün tamamının yerini saptayamıyor.

 Şimdi ise , Florida State Üniversitesi denizbilimi – oşinografi – profesörü Jeff Chanton, 6 ila 10 milyon galonun Gulf ‘un dibindeki birikintilere gömüldüğünü bulduğu yeni çalışmasını yayımladı. Tam lokasyon ise Mississipi deltasının 100 kilometre güneydoğusuna denk geliyor.

Gelecek uzun yıllar boyunca  Gulf bu durumdan etkilenecek gibi görünüyor. Balıklar çaresizce kontaminantı yani mevcut duruma bağlı her türlü kirliliği yiyecekler veya bir şekilde vücutlarına alacaklar, bunun en olası sebebi ise balıkların yediği kurtçuk ve solucanların varillerin bulunduğu birikintilerde beslenmesidir. Besin ağlarında kontaminantlar bu tarz yollarla aktarılmaktadır.

Çalışma Environmental Science & Technology, ‘nin son sayısında yayımlandı ve makale de petrolün Gulf’teki parçaçık oluşumlarına hangi şekilde sebebiyet verdiği, bu parçacıkların ne şekilde birleşerek birikinti üzerine çökeldikleriyle  ilglili detaylar da yer alıyor.

Araştırmacılar karbon 14 – karbonun radyoaktif bir izotopu- atomlarını petrolün tabanda tam olarak nerede çökeldiğini bulmak için ters takip mekanizması olarak kullandılar. Çökelmiş olan yağda karbon 14 bulunmuyor, bu da yağ içeren birikintilerin hemen fark edilmesini sağlıyor !!!

Tingting Zhao’ nun da kolobrasyonu ile, coğrafi bilgi sistemi haritalaması kullanılarak petrolün deniz dibindeki birikintiye dağılımı haritalandı.

Araştırmaya göre şu an için okyanus tabanına çöken yağ suyun temiz kalmasını ve dipte yaşamayan biyota için suyun arıtılmış olmasını sağladığından durum iyi görünüyor. Ancak uzun vadede bu durum ciddi problemler yaratacak.

Bugün herkes tarafından biliniyor ki deniz tabanında görece çok daha az miktarda oksijen  bulunmaktadır. Bu da petrol parçaçıklarının daha hipoksik – oksijene az temas etme durumu –  olmasına sebep oluyor. Bu durum şu yüzden önem taşıyor, parçacıklar bir kez hipoksik duruma geçince, bakteriler için petrol birikintilerine saldırıp onları  parçalamak çok daha zor bir hal alıyor.

 


Referans  : Jeffrey Chanton, Tingting Zhao, Brad E. Rosenheim, Samantha Joye, Samantha Bosman, Charlotte Brunner, Kevin M. Yeager, Arne R. Diercks, David Hollander.Using Natural Abundance Radiocarbon To Trace the Flux of Petrocarbon to the Seafloor Following the Deepwater Horizon Oil Spill. Environmental Science & Technology, 2015; 49 (2): 847 DOI: 10.1021/es5046524


Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv