Kas Geliştirmek İçin Daha Ağır Kaldırmaya Gerek Yok

Vücut geliştirme sporu içerisinde genel olarak daha ağır kaldırmanın kas gelişimine daha çok yardımcı olacağı düşünülür. Fakat bu yaygın görüşün aksine, McMaster University’den bilim insanlarının yapt..
Görsel Telif:

Vücut geliştirme sporu içerisinde genel olarak daha ağır kaldırmanın kas gelişimine daha çok yardımcı olacağı düşünülür. Fakat bu yaygın görüşün aksine, McMaster University’den bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, eğer bitkinlik derecesine gelene kadar ağırlık kaldırıyorsanız, ağır ya da hafif ağırlıklar kullanmanız fark etmeksizin muhtemelen kaslarınızı geliştiriyorsunuzdur. Yani bir başka deyişle, yalnızca daha yüksek ağırlıkları kaldırarak değil, düşük ağırlıklarla çok tekrar yaparak da kasların gelişmesinde aynı etkiyi yaratmak mümkün.

Peki bu durum ne ile alakalı olabilir?

McMaster University’de kas bilim profesörü Stuart Phillips’e göre, bitkinlik bu noktada büyük bir dengeleyici rol üstleniyor. Yani önemli olan, geliştirilmek istenen kas grubu çalışılırken hafif ya da ağır ağırlıklar kullanılması fark etmeksizin ‘dermansız kalana kadar’ ağırlık kaldırmak.

Yapılan araştırma kapsamında bilim insanları, deneyimli erkek vücut geliştirme sporcularından olan 2 grubu 12 haftalık programa dahil ettiler. Bu program içerisinde katılımcıların beslenmeleri de kontrol altında tutuldu. Birinci gruptaki sporcular 12 hafta boyunca, kaldırabildikleri en yüksek ağırlıkların yarısı kadar ağırlıklarla 20-25 tekrarlı setler ile antrenman yaptılar. İkinci gruptaki sporcular ise 12 hafta boyunca, kaldırabildikleri en yüksek ağırlıkların %90’ı kadar ağırlıklarla 8-12 tekrarlı setler ile antrenman yaptılar. Ayrıca her iki gruptaki sporcular da antrenmanları sırasında güçleri tükenene kadar setlerine devam ettiler.

Uygulanan 12 haftalık program sonrasında bütün sporcuların kan ve kas örnekleri alınıp kas kütleleri ve kas liflerinin büyüklüklerindeki değişim ölçüldü. Sonuçlar her iki gruptaki değişimin de aynı olduğunu gösteriyordu. Araştırmacıların deyimiyle: ‘’Kas kütlesinin dolaylı ölçütü olan yağsız vücut kütlesindeki ve kas alanının doğrudan ölçütü olan kas lifi CSA’daki artış açısından, yüksek ve düşük tekrarlar uygulanan her iki grupta da herhangi bir farklılığa rastlanmadı.’’

Her ne kadar daha yüksek ağırlıkla çalışmanın daha faydalı olduğuna yaygın olarak inanılsa da yapılan bu araştırma ile spor salonlarındaki bu dedikodunun pek de doğru olmadığı ortaya çıkıyor. Bu araştırmanın sonuçları ile daha önceden yapılmış ve benzer sonuçları ortaya koymuş araştırmaların sonuçları birleştirildiğinde, konu kas geliştirme olduğunda aslında ağırlıkların pek de bir önemi olmadığı görülüyor. Fakat bu durumun sebebinin daha iyi anlaşılması ve yapılan bu sonuçların doğrulanması için yeni araştırmaların yapılmasına ihtiyaç var.


İlgili Makale : Morton R, Oikawa S, Wavell C, Mazara N, McGlory C, Quadrilatero J. Neither load nor systemic hormones determine resistance training-mediated hypertrophy or strength gains in resistance-trained young men. Journal of Applied Physiology, 2016.

Kaynak: Lecia Bushak (July 13, 2016), Lifting Weights, Both Light And Heavy, Can Help You Build Muscle Mass And Fiber Size: Study, Medical Daily, Retrieved on 25 August 2016 from http://www.medicaldaily.com/lifting-weights-dumbbell-size-build-muscle-391825?rel=most_read5


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (1 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

  • Ömer 01 Ekim 2016 - 13:57
  • Her kas lifinin tepki verdiği farklı Rm lerde tekrarlar vardır.Maksimum verimi almak için yeri geldiğinde 1-5 yeri geldiğinde 8-12 kimi zamansa 20 tekrara kadar bunları çıkarabiliriz.Bu işi bilerek yapanlar bunu periyotlayarak kendi antrenmanlarına adapte ederler. 8-12 tekrar aralığı %90 rm de yardımsız kesinlikle yapılamaz. Ayrıca bunlar kulaktan dolma bilgiler değildir Bilimsel Araştırma sonuçlarıdır ben basit haliyle buraya yazdım.Doğruluk payı çok az bu makalenin

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv