Kardan Adamlar Arasındaki Pandayı Bulmak Neden Çok Zordur?

Sosyal medyada bir görsel dolaşıyor; bir sürü sade kardan adam arasına gizlenmiş sinsi bir panda ve soru şu: “Bulabildiniz mi?” Göründüğünden daha zor olan bu görseli, Macar çizer Dudolf g..
Görsel Telif:

Sosyal medyada bir görsel dolaşıyor; bir sürü sade kardan adam arasına gizlenmiş sinsi bir panda ve soru şu: “Bulabildiniz mi?”

Göründüğünden daha zor olan bu görseli, Macar çizer Dudolf geçtiğimiz Çarşamba günü Facebook’taki  Where’s Wally isimli bir karikatür sayfasında paylaştı. Görselin paylaşılmasından beri şuan bu yazı yazılırken 154.569 defa paylaşıldı. Binlerce insan pandayı bulma görevine atıldı. Bazıları için pandayı bulmak yalnızca birkaç saniye alırken, bazılarında bu durum oldukça uzun sürdü.

Dahası, bazıları “bir ejderha, 2 terlik, patlamış mısır” buldu ancak, pandayı bulamadı. Ya siz, pandayı bulabildiniz mi?

kardan-adamlar-arasindaki-pandayi-bulmak-neden-cok-zordur-panda-bilimfilicom

Peki söz konusu görselde pandayı bulmak neden bu kadar zordur?

Cevap; insan görüşünün nasıl çalıştığı ve beynin görsel bir arama görevini nasıl yürttüğünün ardında gizli. Çoğu zaman, bir görseldeki olağan dışı bir özelliği saptamada oldukça ustayızdır –örneğin; siyah nokta dolu bir karede kırmızı bir noktayı anında “sırıtır”.– Fakat, “sırıtma” etkisi yalnızca tek bir özellikte farklılık olduğunda işe yarar, örneğin renk, şekil ya da boyut gibi.

Diğer örneklerde ise –olağan dışı özelliğin görselin kalan kısmıyla bazı benzerlikleri paylaştığı durumlarda– “sırıtma” etkisi çöker ve görsel arama görevi oldukça zorlaşır.

Burada da, panda bariz bir şekilde bir kardan adam değildir, fakat panda da, kardan adam ile aynı siyah ve beyaz renkleri taşıyan ve aşağı yukarı aynı şekle sahiptir. Bu yüzden de, “sırıtma” etkisinde işe yarayan beyin mekanizmalarınıza güvenemezsiniz, dolayısıyla aktif olarak pandayı aramalısınız.  Bu da şu anlama geliyor; pandayı bulana kadar görseli bir dizi biçim ve yol ile taramalısınız. Ne yazık ki, bunun başka bir yolu yok. Ve pandayı birkaç saniye içerisinde bulan insanlar için, yalnızca şansın belirleyici faktör olduğunu söyleyelim, yani herhangi bir yetenek söz konusu değil. Gözlerini çevirdikleri yerde pandaya denk geldiler hepsi bu.

O halde buyrun, bunca baykuş arasına gizlenmiş kediyi bulabilir misiniz?

kardan-adamlar-arasindaki-pandayi-bulmak-neden-cok-zordur-kedi-bilimfilicom


Kaynak: B. Gholipour, “Braindecoder”, https://www.braindecoder.com/why-it-is-hard-to-find-the-panda-among-snowmen-1521439.html

 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv