Karbon salınımını kesmek, dolaylı olarak açlığa sebep olabilir

Dünya üzerinde yaşayan bir çok toplum, sera gazları salınımını kesmek üzere hazırlıklar yapar ve planlar uygularken, araştırmacılar başka bir kritik faktörün de düşünülmesi gerektiğini söylüyor. Yeni ..
Görsel Telif:

Dünya üzerinde yaşayan bir çok toplum, sera gazları salınımını kesmek üzere hazırlıklar yapar ve planlar uygularken, araştırmacılar başka bir kritik faktörün de düşünülmesi gerektiğini söylüyor. Yeni yürütülen bir araştırmanın ilk olma özelliği taşıyan bulgusuna göre, küresel sıcaklığı koruma çabaları, hemen akabinde bir çok insanı açlığa sürükleyecek etkiler yaratabilir.

Bu risk, ACS journal Environmental Science & Technology’de yayımlanan makalede de açıklandığına göre, salınım azaltma ve kesme çalışmalarını yermek ve geçersiz kılmak üzere değil, ülkelerin, yönetimlerin ve bu çalışmaları yürüten tüm kurum ve kuruluşların daha kapsamlı ve genel bir algıyla yaratılmış planlar ve poliçeler üretmeleri üzerine açıklandı.

Daha önceki çalışmalarda, besin tarlalarının üretim kapasitesinin iklim değişikliği ile düştüğü saptanmıştı. Buna bağlı olarak iklim değişikliğinin daha fazla insanın açlık yaşamasına sebep olacağı düşünülüyordu. Sera gazlarının salınımını kontrol altına almak (yani bu vasıtayla küresel ısınma ve iklim değişikliğini engellemek) ise mevcut tohum ve besin oranını koruyabilir.

Ancak  salınımların kesilmesi, dolaylı yollarla da olsa çok daha fazla insanı açlık tehlikesine maruz bırakabilir. Örneğin, biofuel (biyoyakıt) üretiminde kullanılan bazı çim ve bitki türleri belli bir zirai alanı gerektirir ki, bu alanda normal şartlarda besin tarımı yapılabilir ve yiyecek üretilebilir. Yani artan biyoyakıt tüketimi, yüksek bir ihtimalle besin kaynağı miktarını negatif etkileyecektir.

Üstelik, karbon tutucu veya deposu gibi düşük-salınım sağlayan teknolojilerin parasını piyasanın gereği olarak tüketici ödeyeceğinden, tüketicide yiyecek için harcayacak çok daha az para kalmasına neden olacak. Tomoko Hasegawa ve ekip arkadaşları bu kısmen üstü açık ifadeleri ve hipotezleri bir araya getirerek sonuca gitmek üzere çalıştı.

Araştırmacılar, karbon salınımının ani bir şekilde kesilmesinin etkilerini çalışmak üzere birden çok model kullandı ve eğer karbon salınımlarının azaltılması yada kesilmesi belli bir düzende ve oranda gerçekleşmezse bugünkünden daha çok insanın açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını tespit etti.

Sonuçlara göre araştırmacılar, ülke yönetimlerine iklim değişikliğine bağlı olarak tüm bu hesapları yaparak hareket etmelerini bu anlamda yiyecek desteği dahil her sonuca hazırlıklı olacak çözümlerin üretilmesini ve ancak o şekilde karbon salınımı düzenlemelerinin yapılmasını öneriyorlar.

Araştırma Japon Çevre Bakanlığı ve Ulusal Çevre Araştırmaları Enstitüsü tarafından desteklenerek gerçekleşti.

 


Referans : American Chemical Society. “Cutting carbon emissions could have indirect effects on hunger.” ScienceDaily. ScienceDaily, 10 June 2015. <www.sciencedaily.com/releases/2015/06/150610111133.htm>


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv