Kanser ilacı kombinasyonu tümörleri küçültüyor

Kanser ilaçları ipilimumab ve nivolumab kombinasyonunun tümörleri en az üçte bir oranda küçülttüğü, yeni yayımlanan bir çalışma ile rapor edildi. 945 ileri düzey melanoma hastası üzerinde gerçekleştir..
Görsel Telif:

Kanser ilaçları ipilimumab ve nivolumab kombinasyonunun tümörleri en az üçte bir oranda küçülttüğü, yeni yayımlanan bir çalışma ile rapor edildi. 945 ileri düzey melanoma hastası üzerinde gerçekleştirilen araştırmada, bilim insanları vakaların yüzde 58‘inde on bir buçuk ay süren tedavi ile tümör küçülmesi tespit etti.

İlaçlar, vücudun bağışıklık sistemini manipüle ederek, normal şartlarda yapmayacağı bir şey olan vücudun kendi dokularına saldırmasını uyarıyor. Ancak bu durumda, bağışıklık sisteminin kanserli hücreler ile sağlıklı hücreler arasında bir ayrım yapabilmesi gerekiyor. Bu ilaçlardan herhangi birinin kullanıldığı tedavilere nazaran, ilaçların kombinasyonu tümör gelişimini ortalama dört kat daha geciktiriyor. Tek başına bu özelliği bile, kombinasyon tedavisi gören hastaların beklenenden iki hatta dört kat daha uzun süre yaşamalarını sağlayabilir.

İlaçları birlikte vererek yapılan hedeflenen mekanizması ise şu; bağışıklık sisteminin bir yerine iki frenini de devre dışı bırakılarak, tümörleri tanıyabilmesi, tepki vermesi ve yok etmesi sağlanıyor. İmmunoterapilerin (bağışıklık sistemini uyararak tedavi etme)  hiç birinde bu güne kadar yüzde 50’nin üzerinde bir büzüşme veya küçülme kaydedilmediği vurgulanan çalışmada %60 civarı tümör küçülmesi sağlandı.

Verilere göre ipilimumab hastalara her üç ayda bir, bir kez verilirken buna iki haftada bir verilen nivolumab eklendi. Deneyin sonuçları geçen hafta içinde New England Journal of Medicine’da yayımlandı ve Chicago’da gerçekleşen Amerikan Klinik Onkoloji Topluluğu’nun 2015 toplantısında sunuldu. Ancak hala tartışılan bir nokta var, o da böyle kısa süreli tedavi uygulamalarının etkisinin ne kadar süreceği ve yan etkilerinin ne boyutlarda olacağı..

Yorgunluk, ciltte ve tüylerde dökülmeler, ishal çok yaygın görülüyor ancak neden insanların böyle tepkiler verdiği veya neden bazı insanların tedaviye daha iyi ve çabuk cevap verdiği tam olarak bilinmiyor. Şu ana kadar, ilaçlardan yalnızca birini hastalara karşın, kombinasyon ilaç ile tedavi görenler daha şiddetli yan etkilere maruz kalıyor. Bu da çok hasta ve hassas olan kişiler için tedavinin çok da uygun olmadığını düşündürürken, tümörleri büzüşerek küçülen hastalarda ise takip eden 12 ay içinde hiçbir tümör büyümesi gözlemlenmedi.

Araştırma aynı zamanda geçen hafta içinde yayımlanan, agresif deri kanseri hücrelerini yeni bir yöntem ile tedavi edilebildiğini gösteren çalışmaya eklendi. Hatırlayacağınız üzere bu araştırmada 400 kanser hastasında, uçuk virüsü ile yapılan tedavinin altı aylık uygulamasından sonra, vücudun farklı yerlerinde bulunan kanserli hücrelerin de, hastanın kendi bağışıklık sistemi tarafından imha edildiği gözlemlenmişti. Bu araştırma ile ilgili veriler ve detaylar için, ilgili yazımıza göz atabilirsiniz..

Umarım tüm bu gelişmeler sayesinde, yakında bu amansız hastalığı köşeye sıkıştırıp nakavt edebileceğiz.

 


Referans : Sciencealert.com, Cancer drug combination shrinks tumours by almost 60%, www.sciencealert.com/cancer-drug-combo-shrinks-tumours-by-almost-60


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv