Her Kanser İlacı Kalbe Aynı Zararı mı Veriyor?

Yapılan yeni bir çalışma, yağ tabakası ile sarılı olan kanser ilaçlarının, yağ tabakası içermeyen diğer kanser ilaçlarına kıyasla kalbe daha az zarar verdiğini ortaya çıkarırken, antrasiklin olarak ad..
Görsel Telif:

Yapılan yeni bir çalışma, yağ tabakası ile sarılı olan kanser ilaçlarının, yağ tabakası içermeyen diğer kanser ilaçlarına kıyasla kalbe daha az zarar verdiğini ortaya çıkarırken, antrasiklin olarak adlandırılan bu kanser ilaçlarının her iki  türünün de kalbe zarar verdiğini gösterdi. Bu çalışmaya göre, antrasiklin tedavisi gören hastaların kalp rahatsızlığı geçirme riski bu ilaçları almayanlara oranla 15 kat, bu sebeple ölüm riski ise 8 kat fazla.

Avrupa ve Kanada’da hekimler hastalarını bir antrasiklin türevi olan, doksorubisinin yağ tabakası ile kaplı formu ile tedavi ediyorlar. Doksorubisinin bu formunun – Miyoset-  araştırmaları ise Amerika’da hala devam etmekte.

Yağ tabakası ile kaplı Miyoset’in yağla kaplı olmayan standard doksorubisine oranla kalbe daha az zarar verip vermediğini belirlemek amacıyla domuzlar üzerinde yapılan bir çalışmada, hayvanlara iki tip kanser ilacının bir türünden 3 ayrı doz uygulandı. 3 ay sonra kalp MR (Manyetik Rezonans) görüntülemesi yapıldı ve aynı zamanda kalp hastalıklarının kandaki belirtileri olan belirli enzimlerin miktarı ölçüldü.

Sonuçlar, Miyoset verilen domuzların kalplerindeki kan pompalayan iki odacığın,  yağ tabakası içermeyen standard doksorubisin alanlara kıyasla daha az zarar gördüğü gözlemlendi. Ancak maalesef ki her iki denek grubunda da  kalp dokusunun katılaşarak düzgün bir şekilde kasılamadığı rahatsızlık olan miyokardial fibrozis durumu görüldü.

Bununla birlikte, kalp hastalıklarının kandaki belirtileri olan belirli enzimlerin konsantrasyonu deneye katılan tüm domuzlarda yüksekti, bu da yağ tabakası içersin ya da içermesin tüm kanser ilaçlarının kalbe zarar verdiği tezini bir kez daha kanıtlar nitelikteydi.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv