Kanda yüzen nanorobotlar, ilaçları adrese teslim ediyor

Bir gün, hastaları nanorobotlar aracılığı ile ilacı veya etken maddeyi hastalığın etkilediği bölgeye özel olarak ve direk ileterek tedavi etmek çok standart bir pratik halini alacak. Ancak yalnızca il..
Görsel Telif:

Bir gün, hastaları nanorobotlar aracılığı ile ilacı veya etken maddeyi hastalığın etkilediği bölgeye özel olarak ve direk ileterek tedavi etmek çok standart bir pratik halini alacak. Ancak yalnızca ilaçlarla yüklü nanorobotları kana enjekte etmek, gitmeleri gereken yere ulaşmalarını sağlamaya yetmeyebilir. Bilim insanları ACS (American Chemical Society) yayını olan Nano Letters dergisinde yayımladıkları bir çalışmada, vücut sıvıları içerisinde daha kolay hareket ederek hedefe ulaşabilen yeni ‘nanoyüzücüler‘ geliştirdiklerini açıkladılar.

Görsel : ACS - Nanoyüzücüler

Görsel : ACS – Nanoyüzücüler

Minik robotların hastalara çok faydası dokunabilir. Örneğin, özel olarak kanser hücrelerini yok etmek üzere programlanabilirler ki bu da diğer tedavilere oranla komplikasyon risklerini, açık ameliyat ihtiyacını en aza indirecek ve daha hızlı iyileşme sağlayabilecektir.

Araştırma sahası, şimdilik laboratuarda geliştirilen kadarıyla ilk faz modelleri ile başlangıç aşamasında ve hızla gelişmekte olan bir alan. Ne var ki; bu robotların iyi ve doğru çalışmasının önündeki en büyük zorluk, onların vücut sıvıları içerisinde rahatlıkla yol almalarını sağlamak olarak görülüyor. Çünkü bu sıvılar nanorobotlar gibi minik şeyler için çok düşük akışkanlığa sahip. Araştırmacılar; Bradley J. Nelson, Olgaç Ergeneman, Salvador Pané, Yizhar Or ve ekip arkadaşları bu problemin çözümüne odaklanmış durumda.

Araştırmada, ipek telinin genişliği kadar uzunluğa sahip üç parçalı bir zincir dizisi üretildi. Bir segment polimer, diğer iki segment ise manyetik, metalik nanokablolardan oluşuyor. Bu küçük ‘cihazlar’ kandan daha az akışkan olan bir sıvının içine enjekte edildi. Dalgalanan (salınan) bir manyetik alan uygulandığında, nanoyüzücü’nün ‘S’ şeklinde bir hatta ilerlediği, kıvrılan bir hareket ile her saniye kendi uzunluğu kadar ileri gidebildiği gözlemlendi. Ayrıca manyetik alan ile yüzücüleri hedefe ulaşmaları için yönlendirmek de mümkün.

Nanoyüzücüleri bu videoda izleyebilirsiniz

 


Kaynak : American Chemical Society, Toward nanorobots that swim through blood to deliver drugs, www.acs.org/content/acs/en/pressroom/presspacs/2015/acs-presspac-june-17-2015/toward-nanorobots-that-swim-through-blood-to-deliver-drugs-video.html

Referans : Bumjin Jang, Emiliya Gutman, Nicolai Stucki, Benedikt F. Seitz, Pedro D. Wendel-García, Taylor Newton, Juho Pokki, Olgaç Ergeneman, Salvador Pané, Yizhar Or, Bradley J. Nelson. Undulatory Locomotion of Magnetic Multilink Nanoswimmers. Nano Letters, 2015; 150604133830008 DOI: 10.1021/acs.nanolett.5b01981


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv