Kalp Hastaları için Sağlıklı Kısa Mesaj

Dünya genelinde tüm ölümlerin en önde gelen nedeni olan kalp-damar hastalıklarına karşı sadece ilaç kullanmanın değil, kötü alışkanlıkların bırakılması ve kökten yaşam tarzı değişiklikleri yapılması g..
Görsel Telif:

Dünya genelinde tüm ölümlerin en önde gelen nedeni olan kalp-damar hastalıklarına karşı sadece ilaç kullanmanın değil, kötü alışkanlıkların bırakılması ve kökten yaşam tarzı değişiklikleri yapılması gibi davranışsal önlemler almanın çok önemli olduğu bilinse de, bunların, tıbbi tedaviler kadar ciddiye alınıp üzerinde durulmadığı da bir gerçek.

Risk faktörlerini azaltmak ve kalp dostu yaşam tarzı değişikliklerini gerçekleştirmek, alışkanlıkları iyi yönde düzenlemek için cep telefonlarından faydalanmanın etkinliğini araştırmak için tasarlanan TEXT ME (Bana Mesaj At – İngilizce Tütün, Egzersiz ve Diyet Mesajları kalıbından türetilmiş) çalışmasına dâhil edilen, kanıtlanmış kalp-damar hastalığı olan 710 hasta ileriye dönük olarak rastgele gruplara ayrılarak takibe alındıktan sonra ortaya çıkan sonuçları elektronik ve mobil sağlık alanında bir başarıya işaret ederken ilerisi için de umut vaat ediyor.

Çalışma kapsamında, katılımcılarından 352 hastaya standart hastane takibine ek olarak 6 ay süresince haftada 4 kısa mesaj gönderildi. Hazırlanan mesaj havuzundan kişiye özel olmak kaydıyla rastgele gönderilen, sigara ve kırmızı ete karşı uyarılardan, günlük egzersizleri hatırlatan ve teşvik eden iletiler gibi farklı şekillerde, fakat ortak nokta olarak kalp-damar sağlığı için olumlu davranışları özendirici tarzda cep telefonu mesajlarının etkinliği, sadece rutin hastane takibi önerilen 358 hastanın verileri ile bu 352 hastaya ait verilerin karşılaştırılması yoluyla incelendi.

Kısa mesaj yoluyla müdahale edilen gruptaki hastaların, kalp-damar hastalığı açısından düşük olmaları gereken LDL-kolesterol, vücut kitle indeksi ve büyük (sistolik) tansiyon değerleri, cep telefonundan rahatsız edilmeyen gruptaki hastalara göre istatistiki olarak anlamlı derecede düşük bulundu. Ayrıca egzersiz yapma ve sigarayı bırakma açısından da mesaj gönderilen grup diğer gruba anlamlı bir üstünlük sağlamış olarak izlendi.

Oldukça ucuz bir yöntemle böylesine fark yaratan sonuçlar elde ederken hastaların %90’ından da olumlu geri dönüş alınması basit bir kısa mesajın kullanıldığı e-sağlık uygulamasının, sık görülen bir hastalıkta ne kadar başarılı olduğunu ortaya koydu. Merak ettiğimiz nokta ise bu olumlu etkinin kalıcılığı; kısa mesaj gönderilmesinin sona erdiği 6 aydan sonraki dönemde, sağlanan bu iyiliğin halen devam edip etmediğini inceleyecek farklı çalışmaların da yürütülmesinde yarar var gibi görünüyor.

 


İlgili Makale: 10.1001/jama.2015.10945


Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv