Kağıt Hamurunda Yeni Bir Yenilenebilir Enerji Kaynağı Bulundu

Akla gelen ilk yenilebilir enerji kaynağı şekli, döşeme tahtaları olmayabilir, fakat yakın zamanda, güneş ve rüzgar enerjisinin yanında yerini alabilir. Çünkü bilim insanları, kağıt hamurundan elektri..
Görsel Telif:

Akla gelen ilk yenilebilir enerji kaynağı şekli, döşeme tahtaları olmayabilir, fakat yakın zamanda, güneş ve rüzgar enerjisinin yanında yerini alabilir. Çünkü bilim insanları, kağıt hamurundan elektrik üretmenin bir yolunu buldular.

Kağıt hamuru, kısmen selüloz nanoliflerinden yapılır ve doğru türden kimyasalların eklenmesiyle, bu nanolifler, işlenmemiş liflerle temas ettiğinde bir yük üretebilirler.

Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden araştırmacıların yürüttüğü ve Nano Energy‘de yayımlanan çalışmanın bulguları, günün birinde, sadece adımlarımızın gücüyle ışıklara ve pillere güç sağlayabileceğimiz anlamına geliyor[1]. Dahası, kağıt hamurunun ucuz  ve birçok endüstriden artan bol miktardaki bir atık olmasından kaynaklı fazla bir maliyet de ortaya çıkarmıyor.

Araştırma ekibinden Xudong Wang yürüttükleri çalışmayı şöyle anlatıyor: “İnsan faaliyetlerinden enerji elde etme üzerinde bir hayli çalışıyorduk. Enerji elde etmenin yollarından birisi; insanların üzerine yerleştirilecek bir şey yapmak, diğer bir yol ise; insanların düzenli olarak erişimine açık bir şey yapmaktır. Ve zemin, bu noktada en çok kullanılan alan olması açısından oldukça önemlidir.”

Tahta döşemeler, basitçe, her biri 1 milimetre ya da daha az kalınlıkta olan, farklı şekilde yüklenmiş –birisi selüloz lifleriyle işlem görmüş– iki maddenin yan yana yerleştirilmesiyle çalışıyor.

Zemin üzerinde atılan adımların oluşturduğu titreşim ile tahtalar birbiriyle temasa geçtiğinde, elektronlar kendi zıt yüklerinden kaynaklı bir katmandan diğerine hareket ediyor. Bu durum da bir yük dengesizliği oluşturuyor ve elektronlar kendilerini yeniden dengelemeye kalkıştıkça, dış bir devre üzerinden geçiyorlar ve böylelikle de kullanabileceğimiz bir enerji üretiliyor. Araştırmacılara göre; daha yüksek bir çıkış üretmek için sisteme, fazladan katmanlar da eklenebilir.

Bu yeni döşeme tahtaları, triboelektrik nano-üreteçlerin veya TENG‘lerin (birbirlerine dokundukları zaman doğal olarak elektrik yükleri oluşturan belirli maddelerin kullanılmasıyla oluşturulan minyatür üreteçler) potansiyeliyle ilgilenen ekibin araştırmasının bir parçasını oluşturuyor.

Statik elektrik (bir balonu kıyafetlerinize sürttüğünüz zaman olan şey gibi), bu olgunun en güzel örneklerinden birisidir. Balon ve tişört arasında gerçekleşen aynı elektron değişimi, bu odun hamuru katlarının içinde de gerçekleşiyor ve söz konusu bu yeni araştırma, oluşan bu enerjinin hapsedilebileceğini ve kullanıma hazır hale getirilebileceğini gösteriyor.

Araştırma ekibi, teknolojinin pratikte nasıl çalıştığını görmek amacıyla UW-Madison kampüsü zemininde bir örnek inşa etmek istiyor.

Yeni bir yenilebilir enerji kaynağı olarak, bu zemin tahtaları, parlak güneş ışığı ya da güçlü rüzgarlar gibi hava şartlarına değil, yalnızca üzerinde yürüyen birkaç insana ihtiyaç duyacak. Ve bir alışveriş merkezi ya da stadyum gibi uygun çevrelerde yayadan daha bol bulunan bir şey de olmaz.

Araştırmacılar, söz konusu bu teknolojinin gelecekte pek çok farklı zemin tipine yerleştirilebileceğini ve neredeyse her yerde kullanılabileceğini söylüyor.

Laboratuvarda yapılan ilk testler, bu yeni teknolojinin herhangi bir sorun olmaksızın milyonlarca döngü boyunca sorunsuz çalıştığını gösteriyor. Her ne kadar tasarım, bir yıllık bir kullanım için denenmiş olmasa da, uygun bir dizayn ile zemine uygulanacak teknolojinin, zeminin kendisinden daha uzun ömürlü olabileceğini söyleyebiliriz.


Kaynak ve İleri Okuma:
[1] – Nano Energy. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2211285516304086
— Nield, D. “Researchers just found a new source of renewable energy in wood pulp waste.” http://www.sciencealert.com/wood-pulp-floors-can-produce-renewable-energy-from-our-footsteps


Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv