Kadınlar Her 10 Yılda Bir Hayatlarıyla Yüzleşiyor!

Orta yaş krizi yaşamanın kötü olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Fakat, yapılan bir araştırma, eğer ‘’kriz’’ sözcüğünden insanın kendiyle yüzleşmesini anlıyorsanız, her 10 yılda bir kez krize girdiğini..
Görsel Telif:

Orta yaş krizi yaşamanın kötü olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Fakat, yapılan bir araştırma, eğer ‘’kriz’’ sözcüğünden insanın kendiyle yüzleşmesini anlıyorsanız, her 10 yılda bir kez krize girdiğinizi söylüyor.

PLOS ONE’da yayımlanan çalışmaya göre, kadınlar arasında yaşam doyumu, hedef ölçümleri ile 30, 40, 50 gibi dönüm noktası sayılabilecek yaşlarda daha yakından bağlantılı. Yani araştırmacılara göre, insanlar her 10 yıl yaşlandıklarında, hayatlarıyla ilgili daha farklı değerlendirmelerde bulunuyorlar.

Örneğin 39 yaşınızda doğum günü kutlarken belki arkadaşlarınızla bir yerlere gitmeyi ve eğlenmeyi düşünürken, 40. yaşınıza girdiğinizde bir mental yapılacaklar listesiyle yüzleşiyor olma ihtimaliniz yüksek. Araştırmanın baş yazarı psikolog Talya Miron-Shatz’a göre, insanlar dönüm noktası sayılan 30-40-50 yaşlarına girdiklerinde, sağlıkları ve hayatta nereye gelebildikleri ile ilgili sorular sormaya başlıyorlar.

Araştırmacıların Columbus’dan 800 kadın üzerinde yaptıkları ve refahı ölçen anketlerin analizleri gösteriyor ki; dönüm noktası sayılan yaşlarına giren kadınlar, onluk yaşların dışında olan kadınlara kıyasla, daha uzun vadeli düşünüyorlar.

Günlük duygulardan ziyade, onluk yaşlarındaki kadınlar genel mutluluklarını kendileri tarafından belirledikleri sağlık seviyelerine göre değerlendiriyorlar. Bu sağlık seviyelerini genellikle vücut kütle indeksi gibi bireysel olarak gözlemlenebilecek konular oluşturuyor. Miron-Shatz bu bulguların bir ilk niteliği taşıdığını ve herkese uygulanamayacağının da altını çiziyor. Fakat; bu araştırmadan elde edilen veriler, kadınlara hangi yaşlarda daha bireysel çözümler üretilmesi gerektiğinin anlaşılabilmesi noktasında faydalı olabilir ve yeni araştırmaların önünü açabilir.


Kaynak:  PLOS ONE Published: August 5, 2015 DOI: 10.1371/journal.pone.0133254


Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv