Kadınlar Gerçekten Umursamaz, İlgisiz ve Narsist Erkekleri mi Tercih Ediyor?

“İyi adamlar kapanışı yapar.” Heteroseksüel kadınların iyi karakterlere sahip erkeklerle birlikte olmak istedikleri yaygın bilinen bir durumdur, ancak gerçekte ise kadınlar bu düşünceye &#..
Görsel Telif:

“İyi adamlar kapanışı yapar.”

Heteroseksüel kadınların iyi karakterlere sahip erkeklerle birlikte olmak istedikleri yaygın bilinen bir durumdur, ancak gerçekte ise kadınlar bu düşünceye “bad boys” denilen erkeklerle ilişkiler yaşayarak meydan okur. Kadınların “vurdum-duymaz, umursamaz ve kaba” erkekleri tercih ettiği düşüncesi o kadar yaygınlaşmıştır ki; bazı insanlar da, “maço tavırlar sergileyerek bir kadını etkilemenin yollarını” öğreten “kişisel deneyim” kitapları çıkararak bu durumu paraya çevirmeye çalışmıştır.

Peki kadınlar gerçekten, duyarsız, uyumsuz ve kaba tipleri mi tercih ediyor?

Konuyu anlamanın bir yolu, kadınlara, farklı karakter tiplerindeki erkekleri tercih edip etmeyeceklerini sorup, hangi tipteki erkeği seçtiklerini görmektir. Yapılan bir çalışmada, katılımcılardan “Susan” isimli sanal bir karaktere, üç farklı karaktere sahip erkek arasından birisini seçmesi noktasında yardımcı olmaları istendi1. Karakterlerden birisi, hislere dokunan, ilgili ve oldukça kibar bir erkek iken, diğeri; kendisini “adam gibi adam” olarak tanımlayan duyarsız ve kibar olmayan bir erkek, üçüncü ise ilişkiler noktasında daha “liberal”, ılımlı takınan bir erkekten oluşuyordu.

“İyi erkeklerin en son geldiği” yaygın algısının aksine, katılımcı kadınların, hem sanal karaktere yaptıkları yönlendirmelerde hem de kendileri açısından da çoğunlukla iyi karakterdeki kişiyi seçme eğiliminde oldukları görüldü.

Bir başka çalışmada ise2, flört reklamlarını okuyan katılımcıların, kendilerini özgeci ve fedakâr olarak tanımlayan insanları, kendilerini bu şekilde tanımlamayan insanlara kıyasla, kısa süreli ve uzun süreli ilişkiler için daha çekici buldukları görüldü. Yapılan diğer çalışmalarda da3, kadınların çoğunlukla, hassas, kendine güvenen, uyumlu erkekleri tercih ettiği, fakat çok az kadının da agresif ya da uyumsuz erkekleri tercih ettikleri görüldü.

Buraya kadar, kadınların, varsayımsal tercihlerini genellikle “iyi” erkeklerden yana kullandığını görebiliyoruz.

Aslında iyilik, incelik ve kibarlığın etkisi gözardı edilmemelidir. Çünkü bazı araştırmalar, “iyi” kişiliğin aynı zamanda da kişinin fiziksel çekiciliğini etkileyebildiğini ortaya koyuyor4. Sakin, kibar ve ince kişilikler, hem kadınlar hem de erkekler tarafından daha değerli bulunuyor. Bu karakterlere sahip olmak, insanları daha tercih edilen ve istenen partnerler yapıyor ve görünüşe göre, fiziksel çekicilik üzerinde de etkiler bırakıyor.

Narsistlerin Çekiciliği

Öte yandan, elbette ki, bazı zamanlarda “kötü” insanları daha çekici bulabiliyoruz.

Narsistler, çevrelerine genellikle muazzam bir görüntü ya da aşırı özgüvenli bir portre çizerler, fakat bu durum, derinlerde gizlenmiş güvensizlik duygusu ve en ufak bir eleştiriyle kırılacak çürük bir özsaygı ile kuşanmıştır. Narsist kişilikler, ilk karşılaşmalarda genellikle çok çekici bulunurlar. Bu durum, kişiliklerinden ziyade, bu insanların görünüşlerine ve ilk karşılaşmalarına gösterdikleri aşırı özenden kaynaklanıyor olabilir. Yapılan araştırmalar, narsist kadınların, narsisizm testlerinde daha düşük skor sahibi olan kadınlara kıyasla, genellikle daha fazla makyaj yapma ve dekolte giyme eğiliminde olduklarını gösterirken, narsist erkeklerin ise vücut geliştirmeye daha fazla zaman harcadıklarını ortaya koyuyor5.

Çok kısa vadede, narsistler, genellikle oldukça uyumlu, eğlenceli ve kibar görünebilirler6. Fakat zamanla, narsist kişilik, olumlu bir izlenim vermeyi zor bulur ve daha az özenli, daha az sıcak ve daha tahammülsüz ve kibirli olma eğilimindedir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, elde edilen deliller, narsistlerin uzun vadeli ve bağlı ilişkileri sevmediklerini ve bunun onları iyi yapmadığını da göstermektedir7. Bu karakteristiklerinden kaynaklı, narsist insanlar, sürekli olarak kendi duygusal ihtiyaçlarını karşılamak için sığ ve zayıf ilişkiler içerisinde bulunurlar.

Öte yandan, bazı insanların neden “kötü insanlarla” flört ettiklerinin bazı nedenleri de olabilir. Bu insanlar, geçmiş ilişkilerinde alışkın oldukları davranışları sürdürmek istiyor olabilir ya da fört dönemini stresli bulabilir ve kötü kararlar verebilir8. Ya da basitçe, flört etme ve buna uygun davranma masallarına girmiş olabilir. Fakat, çoğunluk için şunu söyleyebiliriz; deliller, hem kadınların hem de erkeklerin hoş, kibar, ince ve uyumlu partnerleri tercih ettiğini gösteriyor.

Öte yandan, kibar, uyumlu ve ince erkeklerin “kapanışı” yaptıkları yaygın algısı ise; yıllardır ortaya konulan bilimsel delillere9 aykırı olarak anlamlı ilişkiler kurma olasılığını tehlikeye atabilir. Bu mitin devam ettirilmesi, sadece nasıl davranmamız gerektiği konusunda faydasız beklentiler yaratmakla kalmaz, bu efsaneyle yaşamak bazen ilişkilere de zarar verebilir10.

Sonuç olarak, kadınların, uyumsuz, kaba ve umursamaz erkekleri tercih ettiği fikri; büyük bir aldatmaca gibi görünüyor ve kibar, ince, düşünceli ve uyumlu erkeklerin ilişkilerindeki başarı ile de bu düşüncenin uyumsuzluğu büyük oranda ortaya konuyor. Bu durum bazı erkekleri, dikkatlerini kendi eksikliklerinden uzaklaştıran bir araç olarak kadınları suçlamasına ve nefret etmesine neden olabilir. Dolayısıyla, rafları dolduran o kitapların aksine bilimsel bir öneri almak istiyorsanız: Kibar, düşünceli, uyumlu ve ince bir erkek olun.


Kaynaklar ve İleri Okuma:
1 Sex Roles. http://link.springer.com/article/10.1023/A:1025894203368
2 http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1348/000712609X435733/full
3 Journal of Research in Personality. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0092656699922523
4 Evolution and Human Behavior. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1090513804000066
5 Journal of Research in Personality. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0092656608000901
6 Journal of Research in Personality. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0092656609002177
7 Psychological inquiry. http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1207/S15327965PLI1204_1
8 Psychoneuroendocrinology. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0306453003001616
9 Swami, Viren. Attraction explained: The science of how we form relationships. Routledge, 2015. https://www.routledge.com/Attraction-Explained-The-science-of-how-we-form-relationships/Swami/p/book/9781138937031
10 Black Women, Gender & Families. http://muse.jhu.edu/article/474965
–Swami, V. “Do women really go for ‘bad boys’? Here’s the science that settles the question” https://theconversation.com/do-women-really-go-for-bad-boys-heres-the-science-that-settles-the-question-59409


Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Etiket
 • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
 • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
 • Destek Ol
Yorum Yap (3 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

 • simurg 26 Ocak 2017 - 13:31
 • Bu yaygın efsanenin asıl nedeni istatistiki olmaktan ziyade psiko sosyal görünmektedir zaten. Şöyle betimlenebilir durum kısaca. Hayal kırıklığı yaşayan veya reddedilmiş erkeklerin yüzde doksanı kendisini “hoşgörülü, sevecen, anlayışlı, kibar” yani “iyi” olarak tanımlarken, rakiplerini de yine yüzde doksan olasılık ile kendisinden her anlamda yetersiz görme eğilimindedirler. Genellikle eş seçiminde kadının kararı etkili olduğu için, bu alanda tam bir etkinliği bulunmayan erkeklerin seçimin kriterlerine karşı öznel bir itirazda bulundukları düşünülmelidir. Nitekim seçen kadının kriterleri de kendine özgü ve sadece davranışlara odaklı olmayacaktır. Örneğin doğal olarak kendileri öyle düşünmüyor olsalar da kadın açısından aralarında iyi olarak betimlenen nitelikler açısından çok da büyük bir eşitsizlik olmayan alternatifler içinden kadın kendine daha hoş daha çekici olan erkeği seçecek olsa da rakipleri ne cinsel çekicilik açısından daha vasat ne de davranış özellikleri açısından rakibi ile eşit seviyelerde olduğunu asla düşünmeyecektir. Kısaca söylersek, “ben ondan daha iyiydim ama kadınlar iyilikten güzellikten anlamıyor işte”
  Aslında bu önyargılı öznel tutum kadınlarda da oldukça yaygındır. Fakat yukarıda belirttiğimiz gibi seçen kadındır, dolayısıyla da bu durum ile ilgili yargıların da olumlu veya olumsuz kadına odaklanması kaçınılmaz bir hal alır. Bu önyargının eşdeğeri kadınlar için şu biçimiyle görülür. “Erkekler aptal kadınlardan hoşlanır, akıllı kadınlardan korkarlar çünkü onları kontrol edemezler” Bu önyargı da kadınlar tarafından yayılmıştır tıpkı bahsi geçen önyargının erkeklerce yayılmış olmasında gibi. Narsist in sahte özgüveninde gözlenen aşırı yapmacık ya da edilgen erkeğe göre kıyaslanarak yer yer yanıltıcı istisnaların gözlenmesinde olduğu gibi, kaygılı, kıskanç ve sürekli dominant davranışlardan ötürü bazı erkeklerin daha edilgen ya da sığ kadınları tercih edebiliyor oluşu da bunun kural olduğunu göstermemektedir. Ancak ilişkisini sürdürmek için büyük çabalar göstermiş ancak ardından terk edilmiş veya aldatılmış kadınlar da sonraki süreçte rakiplerinin yani “diğer kadın ” ın basitliği ile kazandığındfan şüphe etmeyecektir. Tıpkı erkeklerin kötü adamın tercih edildiğini düşünmesinde de olduğu gibi. Bu kadar yazdığımıza göre sosyal mesajımızı da verelim.
  Seçeneklerinizi arttırmaya bakın ve hayal kırıklıklarının genellenmiş önyargılara neden oluşturmasına izin vermeyin. Nitekim bu önyargılar size doğru görünüp bireyi iç dünyasında teselli edbiliyor olsalar da, vahşi doğa da (saf ve içgüdüsel alanda) bireyin baskın bir örnek vermek gerekirse kükreyemeyen erkek aslana, avlanamayan dişi aslana dönüşümüdür ve sadece yaşılılıkta olağan görülebilir. .

 • mesut 28 Aralık 2016 - 12:55
 • sınıfımda agresif hareketler takınan herkese diş gösteren adeta köpek gibi hırlayan bir arkadaş var. Normalde itici olması gereken kızların yüzüne bile bakmayan bu arkadaşa (çokta yakışıklı sayılmaz boyu 1.70) olmasına rağmen kızlar sürekli etrafında çember olup onunla konuşmaya can atıyorlar. Hadi buna bilim bir şey söylesin bana, bu ne lahana turşusu geriye kalan arkadaşların hepsi kibar insanlar olmasına rağmen çoğunluğu erkekler takımı gibi dolaşıyorlar yani biri bana açıklasın…

 • ensroz 17 Aralık 2016 - 19:48
 • Yukarıdaki okuduğum araştırma sonuçlarına iyi kibar bir erkek olarak tüm var gücümle içtenliğimle karşı geliyo kabul etmiyorum ?

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv