Kadının da Kalbine Giden Yol Midesinden Geçiyor

“Romantizm yatak odasında değil mutfakta başlar” cümlesini muhtemelen duymuşsunuzdur. Bilim de bu cümleyi destekliyor, fakat sizin düşündüğünüz şekilde değil. Drexel University ‘den ..
Görsel Telif:

“Romantizm yatak odasında değil mutfakta başlar” cümlesini muhtemelen duymuşsunuzdur. Bilim de bu cümleyi destekliyor, fakat sizin düşündüğünüz şekilde değil.

Drexel University ‘den araştırmacılar tarafından yapılan ve Appetite dergisinde yayımlanan yeni bir çalışmada, araştırmacılar; kadınların beyninin romantik çağrışımlara, aç hallerine kıyasla tok olduklarında daha iyi cevap oluşturduğu bulgusuna ulaştılar. Çalışma; daha önce diyet uygulamış ve hiçbir şekilde diyet uygulamamış kadınlar arasında açlık ve tokluk hallerindeki beyin devrelerini araştırdı.

Araştırmacılar; geçmişinde diyet uygulamış ya da uygulamamış genç kadınların romantik görsellere tepki oluşturma konusunda, beyinlerindeki ödül-ilişkili nöral bölgelerinde aç hallerine kıyasla tok iken daha fazla beyin aktivasyonu gerçekleştiği bulgusuna ulaştılar.

Öte yandan; bu çalışmada elde edilen sonuçlar; geçmişte yapılan ve insanların, aç iken ödüllendirici bir uyarana dair (örneğin; yiyecek, para gibi) daha fazla hassaslık gösterdiklerini ileri süren birkaç çalışma ile ters düşüyor.

Makalenin yazarlarından Alice Ely (PhD. Drexel University) şöyle diyor:

“Bu durumda, insanlar beslendiklerinde daha hassas oldular. Bu veri; bir şeyler yemenin; genç kadınları yiyecek dışındaki ödüllere dair hassaslaştırabileceğini gösteriyor. Veri; aynı zamanda da yiyecek ve seks için ortak bir nöral devre olduğunu destekliyor.”

Son bulgu; araştırmacıların beynin yiyecek işaretlerine tepkisinin nasıl değiştiğini irdeleyen ve geçmişte yapılmış küçük bir pilot çalışmalarına dayanıyor. Bu çalışmada, araştırmacılar; özellikle gelecekte obezite riski altında olan (geçmişte diyet uygulamış) kadınları diyet uygulamamış kadınlarla kıyaslayarak beynin yiyeceğe dair ödül tepkisinin farklılaşıp farklılaşmadığına odaklandılar. Çalışmadaki bütün katılımcılar; normal kilolu, genç (üniversite çağında) kadınlardan oluşuyordu.

2014’te Obesity ‘de yayımlanan bu çalışmada, araştırmacılar; geçmişinde diyet uygulamış kadınların beyninin, bir şeyler yediğinde; hiç diyet uygulamamış ya da hali hazırda diyet uygulayan kadınlarınkine kıyasla olumlu yiyecek işaretlerine daha çarpıcı tepkiler oluşturduğu bulguna eriştiler.

Ely:

“Tok iken, geçmişinde diyet uygulamış olanların ödül bölgelerinde; çok lezzetli yiyecekler ile nötr ya da orta düzeyde lezzetli yiyeceklerin kıyasında, diğer iki grubunkinden (hiç diyet uygulamayan ya da hali hazırda diyet uygulayan) daha fazla tepki oluşturduklarını gözlemledik” diyor. –Çok lezzetli işaretler; çikolatalı kek gibi yiyecekleri içerirken, nötr işaretler; havuç gibi yiyeceklerden oluşuyor.–

Bu çalışmaya dayanarak, araştırmacılar; geçmişinde diyet uygulamış kimselerin tok iken ödüllere farklı bir hassaslık gösterdiklerini düşündüklerini söylüyorlar. Bu düşüncelerini test etmek için de MRI kullanarak; romantik görseller ile nötr uyaranlara bakan aynı grubun beyin aktivitelerini açlık anında ve tokluk durumunda karşılaştırdılar.

Tok iken; her iki grubun da ödül merkezleri, romantik işaretlere daha fazla cevap oluştururken, geçmişinde diyet uygulamış olanların nöral aktiviteleri; diyet uygulamayanlardan açık bir biçimde farklıydı. Bunun yanı sıra, tepki örgüsü; seks ve yiyeceklere dair beyin temelli tepkinin birbiriyle örtüştüğünü gösteren araştırmalar ile de tutarlı.


Çalışma Referansı: Alice V. Ely, Anna Rose Childress, Kanchana Jagannathan, Michael R. Lowe. The way to her heart? Response to romantic cues is dependent on hunger state and dieting history: An fMRI pilot study. Appetite, 2015; 95: 126 DOI: 10.1016/j.appet.2015.06.022

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv