Jet Çantası Piyasaya Çıkıyor

İlk olarak 2008 yılında halk önünde kullanılarak büyük ilgi çeken Yeni Zelanda yapımı kişisel uçuş takımlarının, önümüzdeki yıl satışının başlayacağı duyuruldu. 150.000 $ ile 200.000 $ arasında ücretl..
Görsel Telif:

İlk olarak 2008 yılında halk önünde kullanılarak büyük ilgi çeken Yeni Zelanda yapımı kişisel uçuş takımlarının, önümüzdeki yıl satışının başlayacağı duyuruldu. 150.000 $ ile 200.000 $ arasında ücretlendirilmesi beklenen jet çantası, A.B.D koşullarına göre ortalama bir ev fiyatına satışa sunulmuş olacak.

jet-cantasi-piyasaya-cikiyor-bilimfilicom

 

Sırt çantası benzeri bir görünümü olan Martin Jetpack markalı jet çantaları aslında teknik olarak jet sınıfında değil. Pervanenin silindirik bir kanala oturtulmasıyla itiş verimini artıran bir itki sistemi olan “ducted fan” türünden bir araç. Model uçaklardakine benzer bir mekanizma ile taşıyan kişiyi havalandırıp, uçmasını sağlıyor. Motoru 200 beygir gücünde V4 tipinde ve saatte 74 km hıza çıkabiliyor. 45 litrelik yakıt kapasitesi olan araç 1000 metre yükseklikte 20 dakika boyunca uçabiliyor.

Yüksekliği 2,20 m ve genişliği 2,14 m olan jet çantasının pilot kabin derinliği 1,75 m. 200 kg ağırlığındaki araç en fazla 320 kg uçurma kapasitesine sahip. Dolayısıyla 120 kg’dan daha ağır kişilerin jet çantası alma niyetleri varsa, acilen diyete girmeleri gerekiyor.

Helikopterden daha küçük, “drone” adı verilen insansız hava araçlarından daha büyük olan jet çantasının zor durumdaki sörfçüleri kurtarmak ya da boru hatlarını kontrol etmek gibi rolleri başarıyla yerine getireceği düşünülüyor. Bunların dışında heyecan arayan zengin alıcılar tarafından bireysel kullanım amacıyla tercih edileceğine de kuşku yok.

jet-cantasi-piyasaya-cikiyor-bilimfilicom

 


Kaynak: Iflscience.com “You Could Have Your Very Own Jetpack by Late 2016”
<http://www.iflscience.com/technology/you-could-have-your-very-own-jetpack-late-2016>


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv