Japonya’da Su Üzerine İki Adet Devasa Güneş Enerjili Elektrik Santrali Kuruldu

Japonya’da gölet üzerine 1000 evin şebekeden elektrik almaksızın enerji ihtiyacını karşılayacak güçte 2 adet güneş enerjili elektrik santrali kuruldu. Mega-santral; ülkenin 2011 yılındaki Fukush..
Görsel Telif:

Japonya’da gölet üzerine 1000 evin şebekeden elektrik almaksızın enerji ihtiyacını karşılayacak güçte 2 adet güneş enerjili elektrik santrali kuruldu.

Mega-santral; ülkenin 2011 yılındaki Fukushima nükleer faciasından itibaren yenilenebilir enerji kaynaklarını artırmada attığı adımlardan yalnızca bir tanesi. Geçtiğimiz birkaç yılda, Japonya güneş enerjili elektik üretme kapasitesini iki katına çıkarmayı başardı ve eğer bu paneller beklendiği kadar etkili olursa, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik eğilimin artmaması için hiçbir sebep gözükmüyor.

Santraller Japonya’nın Nishihira ve Higashihira göletleri üzerine kuruldu. 11250 modülün bulunduğu ve kurulumu yalnızca 7 ay gibi bir süreyi alan santrallerde her yıl saatte 3300 megawatt enerji üretilmesi bekleniyor.

Panellerin su üzerine yerleştirilmesi karaya yerleştirilmesinden daha zormuş gibi gözükebilir ancak aslında güneş panellerinin göl yüzeyinde oluşunun birçok faydası var. Öncelikle; kara alanı oldukça sınırlı olan Japonya gibi bir ülkede su alanlarını kullanmak mükemmel bir çözüm. Ayrıca tayfun korumalı olan santraller üzerinde bulundukları suyu kullanarak kendi kendini soğutmasından kaynaklı olarak enerji bakımından karadakinden daha verimli.

Bununla birlikte, panellerin su yüzeyinde gölge oluşturarak buharlaşmayı azaltması ve alglerin (yosun) büyümesine olanak sunması açısından su hazneleri ideal alanlardır. Kore Su Kaynakları Birliğinin raporuna göre; su yüzeyindeki modüllerin düşük sıcaklıkta olmaları karadaki panellerden %11 daha verimli olmaları anlamına geliyor. Rapor ayrıca tesislerle ilgili çözümü bulunamamış sorunları da tanımlıyor. Söylenilene göre; araştırma, paneller rüzgarla hareket ettiğinde toplanmış dataları göz ardı etmek durumunda ve yine söylenene göre yeni bağlanma sistemlerine sürekli olarak ihtiyaç var.

Zorlukları bir yana, umuyoruz ki bu santraller sahip oldukları potansiyeli ortaya çıkarabilirler. Yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaşması açısından bu bakış açısının birçok ülke için ilham verici olması temennimizle.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=0801_K7VZGo” width=”740″ height=”540″]https://www.youtube.com/watch?v=vqdaViE8odM[/su_youtube]


Kaynak: Bec Crew, “Two enormous floating solar power plants have just opened in Japan”, http://www.sciencealert.com/two-enormous-floating-solar-power-plants-have-just-opened-in-japan

Etiket
 • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
 • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
 • Destek Ol
Yorum Yap (2 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

 • Aylin Yonca 23 Nisan 2015 - 15:25
 • Sitenizi kurulduğu günden beri takip ediyorum, ofisteki ilk işim kahvemi alıp merakla bilimfili’ni açmak oluyor. Öncelikle bunu bende bir rutin haline getirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum 🙂
  Yaptığınız iş o kadar değerli ki, ta en başından beri o kadar duru, sade ve anlaşılır bir yazı diliniz var ki bir çırpıda okuyabiliyorum yazıları, eminim bir çok okurunuz da benimle aynı fikirdedir. İyiki varsın bilimfili, iyiki varsınız bilimfili ekibi. Boğaziçi Üniversitesi’nin gerçek bir kalite olduğunu sizlere bakanlar kuşkusuz görecektir. Hepinizi tek tek tebrik ediyorum. Eminim sizlerle birçok platformda karşılaşacağız.

  Teşekkürler tekrardan. Başarılar diliyorum. Hiç eksik olmayın emi 🙂

  • Gürkan Akçay 23 Nisan 2015 - 15:46
  • Aylin Hanım güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ediyoruz. 🙂

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv