Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
İnsan bağırsağında adeta bir yağmur ormanındaymış gibi rekabet içinde olan ve gördükleri işlevlerle bizim için hayati önem taşıyan bağırsak bakteriler, ekosistemi bizim de sağlığımızı korumamızı sağlıyor.


Bu öngörü, yüzlerce bakteri türünün bağırsaklarımızda nasıl bir arada başarı ile yaşayabildiklerini anlamak üzere bir matematik model geliştiren Oxford University bilimcilerine ait.

Yayımladıkları raporda araştırmacılar, popüler olan varsayımın aksine türler arasındaki kooperasyonun (birlikte çalışma , işleme) sistemi destabilize (gidişatını etkilemek , bozmak) edici bir etkisi olduğunu gösterdi. Bunun yerine 'iyi bakteri'ler arasındaki rekabetçi bir ortamın, negatif geri-bildirim döngüleri sayesinde sağlığı  veya gidişatı stabil tutarak koruduğu da raporda yer aldı. Bu döngüler ise tür sayısındaki fazlalığın destabilize edici etkisine karşı çalışıyor.

Science dergisinde yayımlanan çalışmada araştırmacılar ayrıca; insanların kendi vücutları üzerinde bir 'ekosistem mühendisi' gibi davranarak ve birçok farklı şekilde müdahil olarak doğal gidişatı koruyabildiklerini de öne sürdü .

Oxford University'de Evrimsel Biyoloji Profesörü ve aynı zamanda araştırmanın eş yazarı olan Kevin Foster çalışma ile ilgili : "Bir süredir insanların vücutlarının üstünde ve içinde çok miktarda bakteri topluluklarına ev sahipliği yaptığını; özel olarak da sindirim kanalında bulunan toplulukların genel vücut sağlığımızı korumamızda çok ciddi bir rol oynadığını biliyoruz. Buna rağmen bu bakteri topluluklarının kararlı bir biçimde uzun zaman periyotları boyunca nasıl kalabildiği ile ilgili çok az şey bilinir." açıklamasında bulundu.

Kevin Foster'ın açıklamasına göre varsayımlar ise, bakterilerin bizi iyi ve sağlıklı tutuyor olmasından dolayı topluluklarının da birlikte ve yardımlaşarak çalıştığı yönündeydi. Ekibin geniş çaplı matematik analizine dayanan çalışmasına göre ise sağlıklı sindirim ve bağırsak için rekabet çok daha önemli olabilir.

Bitkiler veya arılar gibi; bir türün birey sayısının azalmasının diğer türlerin de azalmasına sebep olduğu kooperasyon sistemi yerine bakterilerin kalabalık bir yağmur ormanında birbirleri ile yarışan ağaçlar gibi davrandıkları düşünülüyor.

Mikrobiyom'un (içimizde taşıdığımız çok sayıda mikrabiyal tür ve bireyi anlatan terim) sağlığımız için önemini kavramak, besinlerin parçalanması, patojenlerden korunma, bağışıklık sistemimizi canlı tutma gibi mekanizmaların da anlaşılmasını sağlayacaktır.

Farklı insanların farklı mikrobiyal türler barındırdığı düşünüldüğünde, mikrobiyomun ekolojik stabilitesini koruması gerektiği gerçeği daha da önem kazanmaktadır. Mikrobiyal toplulukların çeşit ve sayılarındaki kaymalar / ciddi değişimler de çoğunlukla sağlıksız durumlarla veya hastalıklarla ilişkilendirilmiştir.

Bu noktada da öne sürülen hipotezde de olduğu gibi insanların çevresel koşullara göre vücutlarında yaptıkları değişikliklerin rekabetçi ortamı uyararak bakteriyel toplulukların hayatına müdahil olduğu ve bu sayede de sağlığın korunmasına ön ayak olduğu düşünülüyor.


 
Kaynak : K. Z. Coyte, J. Schluter, K. R. Foster. The ecology of the microbiome: Networks, competition, and stability. Science, 2015; 350 (6261): 663 DOI: 10.1126/science.aad2602Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir