Işık bilimi ve Nanoteknoloji ile Düşük Maliyetli Gaz Sensörleri

Mühendisler, inovatif optik teknoloji ile nano-kompozit ince filmleri birleştirerek çeşitli gazların tespit ve analiz edilmesinde kullanılabilecek ucuz, hızlı ve oldukça hassas olan yeni bir sensör ür..
Görsel Telif:

Mühendisler, inovatif optik teknoloji ile nano-kompozit ince filmleri birleştirerek çeşitli gazların tespit ve analiz edilmesinde kullanılabilecek ucuz, hızlı ve oldukça hassas olan yeni bir sensör ürettiler.

Bu teknoloji, çevresel görüntülemeden havaalanı güvenliğine ya da kandaki alkol seviyesinin testine kadar birçok uygulamada kullanılabilir. Ayrıca bu sensör, özellikle CO2 saptamasına da uygun olduğu için, sanayisel uygulamalarda ya da sera gazı etkisini azaltmak için kurulması önerilen yer altı CO2 depolama sistemlerinde kullanılabilir.

Oregon State University’de patentlenen ve Amerika Enerji Departmanı’ndan mühendislerle beraber geliştirilen bu teknoloji ile ilgili bulgular Journal of Materials Chemistry C’de yayımlandı. Üniversiteden araştırmacılar şimdilerde bu sistemin mükemmelleştirilebilmesi ve ticarileştirilebilmesi için kendilerine ortaklar arıyorlar.

OSU School of Electrical Engineering and Computer Science’da foton bilimi uzmanı olan Alan Wang’a göre ‘’Optik algılama trace-level gazların tanımlanması ve algılanmasında oldukça etkili bir yöntem, fakat çok pahalı ve rahatlıkla taşınamayacak kadar büyük laboratuvar cihazları gerektiriyor’’ ,’’ buna karşın bizim kullandığımız ışıkbilimsel yaklaşımlar küçük, taşınabilir ve oldukça ucuz.’’

Araştırmacılar, bu sistemi geliştirirlerken hassaslığı arttırmak ve ışık dalgasını yoğunlaştırmak için küçük lensler gibi davranan plazmonik nano-kristaller kullandılar. Bu yaklaşım ayrıca ince filmlerin metal-organik yapısını içeriyor. Bu yapıdaki materyal boşluklar sayesinde gazın bu boşlukların yüzeylerinde hızlıca toplanması sağlanabiliyor ayrıca basit vakum süreciyle geridönüşümü sağlanabiliyor.

İnce film, yüzeyinde gazları yakaladıktan sonra plasmonik materyaller yakın kızılötesi aralığında harekete geçerek sinyalin büyütülmesine ve farklı gazların varlıklarının ve/veya miktarlarının kesin olarak analizinin yapılmasına yardımcı oluyor.

Oregon State University’de kimya mühendisliği profesörü olan Chih-hung Chang’ın belirttiğine göre: ’’ Yakın kızılötesi aralığında çalışmada ve plasmonik nanokristaller kullanımında, duyarlılıkta büyüklük kertesi artışı mevcut. ‘’ ve ‘’bu tip bir sensör ortamda hangi gazların hangi miktarda bulunduğunu kesin bir şekilde söylemek durumunda.’’

Hızlı, isabetli, taşınabilir ve düşük maliyeti göz önüne alındığında, araştırmacılara göre, bu araçlar birçok farklı alanda kullanılabilirler. Örneğin, yemek endüstrisinde özellikle meyve ve sebzelerin saklanmasında belirli miktarlarda sabit tutulması gereken CO2 oranı, bu araçla kolaylıkla ölçülebilir. Ayrıca, gaz algılaması patlayıcıların tespitinde ve sınır güvenliği ya da havaalanı güvenliğinde önemli rol oynayabilir.

 

Makale Referansı:

Ki-Joong Kim, Xinyuan Chong, Peter B. Kreider, Guoheng Ma, Paul R. Ohodnicki, John P. Baltrus, Alan X. Wang, Chih-Hung Chang. Plasmonics-enhanced metal–organic framework nanoporous films for highly sensitive near-infrared absorption. J. Mater. Chem. C, 2015; 3 (12): 2763 DOI: 10.1039/C4TC02846E

Yararlanılan Kaynak:

Oregon State University. (2015, April 2). Optics, nanotechnology combined to create low-cost sensor for gases. ScienceDaily. Retrieved April 4, 2015 from www.sciencedaily.com/releases/2015/04/150402183538.htm

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak istersen
Patreon üzerinden
aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsin.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv