Işık Bazen O Kadar da Hızlı Değil

Işık hızı genellikle bir “sabit” olarak tanımlanır. Yeni yapılan deneyler bu durumun doğru olmayabileceğini gösteriyor. Bir vakum içerisinde olsa dahi bazen ışık bir miktar yavaşlıyor. Uni..
Görsel Telif:

Işık hızı genellikle bir “sabit” olarak tanımlanır. Yeni yapılan deneyler bu durumun doğru olmayabileceğini gösteriyor. Bir vakum içerisinde olsa dahi bazen ışık bir miktar yavaşlıyor.

University of Rochester’dan optik fizikçisi Robert Boyd; bu yeni araştırmanın oldukça etkileyici bir çalışma olduğunu söylüyor.

Işık parçacık ya da dalga olarak ilerler. Işığın mümkün olan en küçük miktarını ifade eden bu parçacıklara foton ismi verilir. Fotonların en yüksek hızı saniyede 300 milyon metre kadardır. Bu hız ile Dünya’dan Ay’a yaklaşık 2.6 saniyede gidip dönebilecek hızdır. Bilimciler uzun süresidir; ışığın fotonlarını bir cam ya da su gibi daha yoğun ortamlarda yavaşlatabileceklerini biliyorlardı.

Öte yandan, ışığın bir vakum (boşluk) içerisindeki hareketi maksimum hız olarak kabul edilir. Vakum için bu durum mantıklı geliyor, çünkü vakum bir boşluktur ve içerisinde ışığın hızını yavaşlatabilecek herhangi bir şey yoktur. Fakat yapılan yeni bir çalışmada, bilimciler bir vakum içerisinde de olsa ışığın yavaşlayabileceğini gösterdiler.

Bundan dolayı, bu yeni veri; ışığın, fotonların çok hızlı oldukları kesin kuralından ziyade; daha çok evrensel bir hız limiti olduğunu ileri sürüyor.

İskoçya’daki University of Glasgow’da optik fizikçi ve çalışmanın yönlendiricilerinden Miles Padgett ve ekip arkadaşları ışığın hızını azaltmadaki anahtar rolün bir ışık dalgasının şeklini değiştirmek olduğunu gösterdiler. Araştırmacılar, Science ‘da yayınlanan makalelerinde bunu nasıl yaptıklarını anlatıyorlar.

Ekip, bir çift fotonu yarıştırdılar. Fotonlardan birisi optik fiberlerden yapılan bir kabloda hızı değişmeden hareket etti. Diğer foton ise lens gibi davranan bir çift cihazdan geçirildi. Lens; –örneğin– dağınık bir ışık demetini tek bir noktaya odaklayabilirler. İkinci foton ışığın dalga şeklini değiştiren bir cihazdan geçirildi ve şeklini eski haline geri çeviren ikinci bir cihazdan daha geçirildi.

Yarıştırma sonucunda, ilk foton yarışın galibi oldu. İkinci foton ise yarışın her anında saniyenin birkaç katrilyonda biri kadar bir süre geri kaldı. Aradaki fark çok büyük değil ancak ölçüm için yeterli bir değer. Çoğu teknoloji bu küçük değişimi göstermez fakat bu fark ışığın küçük atımları üzerinde çalışan bilimciler için önemli olabilir.

Işığın Parçacık Teorisi ve Işığın Dalga Teorisi

Işığın Parçacık ve Dalga Davranışının İlk Fotoğrafı


Makale Referansı: D. Giovannini et al. Spatially structured photons that travel in free space slower than the speed of light. Science.Published online January 22, 2015. doi: 10.1126/science.aaa3035

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv