Işığın Möbius Kuşağı İlk Kez Oluşturuldu

İki boyutlu bir kağıdı büküp,  uçlarını bir araya getirip bantladığınızda oluşan şeklin tek yüzlü hale geldiğini göreceksiniz. Bu oluşan şekle Möbius Şeridi denir. Bu matematiksel ifadelerle M.C. Esch..
Görsel Telif:
Mobius-seridi

Möbius Şeridi

İki boyutlu bir kağıdı büküp,  uçlarını bir araya getirip bantladığınızda oluşan şeklin tek yüzlü hale geldiğini göreceksiniz. Bu oluşan şekle Möbius Şeridi denir. Bu matematiksel ifadelerle M.C. Escher çizimlerinden, elektrik devrelerine kadar her yerde görülebiliyor, fakat doğada asla gözlenemedi. Fizikçilerden oluşan bir ekip ilk kez ışığın Möbius şekline bürünebildiğini gösterdiler.

Almanya’daki Max Planck Enstitüsü’nden Peter Benzer: ” Işık bazı koşullar altında tek yüzlü bir hale dönüşebilir” diyor.

Banzer ve ekip arkadaşları; ilk kez 2005 yılında ışığın polarizasyonunun bükülebileceğini ileri süren Bar-IIan Üniversitesi’nden Isaac Freund’un tahminlerini araştırdılar. Eğer deneysel olarak kanıtlanabilirse, bu olgu ışık ve maddenin nasıl etkileştiği üzerine yapılan önemli çalışmalara da yol gösterecektir.

2010 yılında Freund bu durumu test edecek bir yöntem geliştirdi. Freund iki polarize ışık demetini hazırladı ve ışık demetlerinin belirli bir yol üzerinde girişim yapmalarına olanak sağladı. Girişim, kutuplaşmanın bükülmesine sebep olarak Möbius kuşağı oluşturuyor.

dn26875-1_300Banzer’in ekibi ise ışığın dalga boyundan daha küçük olan iki polarize yeşil lazer ışığı demetini saçtı. Oluşan girişim, görüntüye Möbius şekli veren; 3 ya da 5 bükülmeyle bir kutuplaşma deseni olarak gözlendi.

Banzer: ” Bu sonuçlar 10 yıldır akıllarda soru olarak duran, polarize Möbius şeridinin gerçekten varolduğunu gösteren ilk deneysel kanıtlardır. Bulgular ışığın zenginliği ve özelliklerini vurgular niteliktedir” dedi.

Freund ise: ” Bu çalışmanın asıl önemli tarafı ise mevcut tahminleri doğrulama yolunda ilerliyor oluşu, çünkü bu durum bizlere ışığın 3 boyutlu polarize yapısını ölçebilmenin de mümkün olduğunu gösteriyor” dedi.

[su_spacer size=”30″]

Makale Referansı: Science, DOI: 10.1126/science.1260635

[su_spacer size=”30″]

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv