Işığa Uzun Süreli Maruz Kalmak, Kemikleri Zayıflatıyor

Işığa çok fazla maruz kalmak, sağlığınız için kötü olabilir. Fareler üzerinde yapılan araştırmanın bulgularına göre; uzun süreli ışığa maruz kalmak, güç ve kemik kütlesi kaybına ve artan iltihaplanma ..
Görsel Telif:

Işığa çok fazla maruz kalmak, sağlığınız için kötü olabilir. Fareler üzerinde yapılan araştırmanın bulgularına göre; uzun süreli ışığa maruz kalmak, güç ve kemik kütlesi kaybına ve artan iltihaplanma işaretlerinin gözlemlenmesine sebep oluyor.

Araştırmaya 134 fare dahil edildi ve bu fareler 6 ay boyunca hiç karanlıkta kalmadılar. 6 ayın sonunda, ışığa maruz kalan farelerin kontrol grubundaki farelere göre güçlerinin yarısını kaybettiklerinin bulgularına ulaşıldı.

Işığa maruz kalan farelerin aynı zamanda kemikleri de etkilendi. Bu farelerin kemiklerinin bombeli ve süngersi parçaları, kemik kütlesi kaybının büyük kısmından sorumlu. Çünkü bu parçalar ışığa maruz kaldıktan sonra yaklaşık olarak hacimlerinin 4’te 3’ünü kaybettiler ayrıca %10 daha ince hale geldiler. Bu durum kemik erimesinin ilk evrelerinde de gözlemleniyor.

Bilim insanları ayrıca, iltihaplanmada artış sinyallerine de ulaştılar. Örneğin, nötrofil beyaz kan hücrelerinin sayısında artış gözlemlendi. Bu artış genellikle stres ile ya da enfeksiyon ile ilişkilendiriliyor.

Hızlı Onarım

Bu etkiler, hayvanların biyolojik saatlerinin bozulması ile bağlantılı olabilir. Normal durumlarda, beyindeki saat nöronlarının gece ve gündüz verdiği sinyaller arasında açık bir şekilde farklılıklar var. Sürekli ışığa maruz kalmak, bu sinyallerin güçleri arasındaki farklılıkları %70 azaltıyor.

Yapılan bu araştırmanın sonuçları, uzun süre ışığa maruz kalmanın insan sağlığını etkileyebileceğini öne süren araştırmaları da destekler nitelikte. Örneğin, yapılan bazı araştırmalara göre, uzun süre boyunca ışığa maruz kalan kadınların kemikleri daha kolay kırılıyor, ve bazı durumlarda da kanser ve metabolik rahatsızlık riskleri artıyor.

Fakat Hollanda’da bulunan Leiden University Medical Center’dan Johanna Meijer’in öncülük ettiği araştırma takımının yaptığı çalışmanın bulgularına göre; hayvanların bozulan sirkadiyen ritimleri, karanlık gece zamanları normale döndüğünde düzeliyor.

Meijer’e göre; bu gerçekten iyi bir haber. Çünkü uzun süreler boyunca ışığa maruz kalan insanlarda ortaya çıkan olumsuz durumların, karanlık zamanlar ile düzenlenmesi mümkün olabilir.


İlgili Makale: Current Biology, DOI: 10.1016/j.cub.2016.05.038

Kaynak: Andy Coghlan, Too much light weakens bones and changes immune system,NewScientist, Retrieved from https://www.newscientist.com/article/2097512-too-much-light-weakens-bones-and-changes-immune-system


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (1 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

  • Greenn Zalore 24 Temmuz 2016 - 01:20
  • Zaten biyolojik saatime bi nebze yararı olsun diye geceleri loş ışıkta veya karanlıkta oturuyorum (pc kullanırken felan parlaklığını ve mavi ışığı kısarak)

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv