İnce Film Cihaz, Kan Akışı Ölçümlerinde Yeni Bir Yöntem Vaadediyor!

Çin ve Amerika’dan bilim insanları, geliştirdikleri deri üzerine yapışan ince film cihaz ile kan akışının ölçülebileceğini duyurdular. Science Advances dergisinde yayımlanan çalışmada bilim insanları,..
Görsel Telif:

Çin ve Amerika’dan bilim insanları, geliştirdikleri deri üzerine yapışan ince film cihaz ile kan akışının ölçülebileceğini duyurdular. Science Advances dergisinde yayımlanan çalışmada bilim insanları, geliştirdikleri cihazı tanıttılar.

ince-film-cihaz-kan-akisi-olcumlerinde-yeni-bir-yontem-vaadediyor-1

Kan akışı ile ilgili sorun yaşayan insanların, sıkılıkla kan akış değerleri ölçülmesi gerektiğinden sıklıkla kliniklere gitmek zorundalar. Ayrıca kliniklerde kullanılan cihazlar oldukça kaba ve ölçüm işlemlerini gerçekleştirmeleri için süreye ihtiyaç duyuyorlar. Dolayısıyla bu cihazlarla, vücut normal şekilde davranırken yani günlük hayat içerisinde vücut normal işlerini yerine getirirken ölçüm yapma yetersizliği mevcut. Bu sebeple araştırmacılar, invazif olmayan epidural cihazı geliştirdiler. Van der Waals kuvvetleri sayesinde deriye takılabilen bu cihaz sayesinde, hasta günlük aktivitelerini yerine getirirken ölçümler yapılabilmesi mümkün hale gelebilir.

Geliştirilen cihaz şu anda enerji ihtiyacı ve verilerin aktarılabilmesi için bir bağlantıya ihtiyaç duyuyor. Bu sebeple henüz hastanın hareket halinde bu cihazı kullanması pek mümkün görünmüyor. Fakat araştırmacılar yakın gelecekte bu bağlantıdan kurtulmak konusunda da umutlular.

ince-film-cihaz-kan-akisi-olcumlerinde-yeni-bir-yontem-vaadediyor

Geliştirilen cihaz, krom, bakır ve ince silikon katmandan oluşuyor. Cihaz, hissedilemeyecek dereceki sıcaklık değişimlerini (0,01 derece santigrat) algılayarak çalışıyor. Araştırmacılar geliştirdikleri cihazın gönüllüler üzerinde testlerini de gerçekleştirdiler. Araştırmacıların gerçekleştirdiği testlerin sonuçlarına göre; geleneksel metodlar ile yapılan ölçümler ve yeni cihaz ile yapılan ölçümlerin sonuçları neredeyse özdeş.

Eğer cihaz daha küçük hale getirilip bağlantı ihtiyacı ortadan kaldırılırsa, diyabetli insanları arterleri sertleştirerek uyarabilir. Ayrıca, kan akışını etkileyen hastalıklara sahip insanlar için anlık doktor-hasta bilgi alışverişinin sağlanmasını mümkün kılabilir. Hatta araştırmacılara göre; ilerde bu cihaz geliştirilip organlara eklenecek hale getirilerek, cihazın daha verimli ölçümler yapması mümkün olabilir.

 


İlgili makale:R. C. Webb et al. Epidermal devices for noninvasive, precise, and continuous mapping of macrovascular and microvascular blood flow, Science Advances (2015). DOI: 10.1126/sciadv.1500701


 

 

 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv