Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Kanserin birçok farklı formu vardır ve teşhis konulan bireylerin kendilerinde bulunan kanser formuna karşı etkili tedavinin belirlenmesi sürecinde birçok farklı tedavi biçimine dayanması beklenir. Eğer kişide bulunan kanser formuna karşı etkili tedavi biçiminin belirlenmesi uzun sürerse, sonuçlar ölümcül olabilir.

Kanserin ciddiyeti, her kesimden bilim insanlarını ve doktorları muhtemel çözümleri keşfetmeye itiyor. Keşfedilmeye çalışılan çözümler bazen alışılmadık ve ihtimal dışı da görülebiliyor.

Tipik olarak virüsleri ve bakterileri hedefleyen aşılar da bilim insanlarının kanser çözümü araştırmalarında değerlendirilmeye başlandı. Bilim insanları kişinin özel kanser türü üzerinde etkili olabilecek yeni bir aşı üzerinde çalışıyorlar.

Boston’daki Dana-Farber Kanser Enstitüsü’nden bilim insanları, kanser aşısı çalışmalarında elde ettikleri bulguları Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği'nde (AACR) sundular.

Araştırmacıların bulgularına göre, kişiselleştirilmiş kanser aşıları sayesinde cilt kanseri olan 12 hastada erken nüksetme önlendi. Ayrıca, diğer kanser ilaçlarıyla bu aşılar kombine edildiğinde, hastaların bağışıklık sistemlerinin kuvvetlendiği görüldü.

Daha önce yapılan kanser aşıları hastalarda bulunan tekil bir kanser proteinini hedeflerken, bu kişiselleştirilmiş aşılar bireysel bir hastanın tümörüne özgü mutasyona uğramış proteinler olan neoantijenleri içeriyor.

Bu neoantijenler, hastanın tümörü genomik olarak dizilendikten sonra tanımlanıyor ve doktorların benzersiz mutasyonları saptamakta ihtiyaç duydukları bilgileri sağlıyor. Bir hastanın bağışıklık sistemine bir doz tümör neoantijeni verildiğinde, kanser hücrelerine saldırmak için hastanın T hücreleri harekete geçirilmiş oluyor.

Kanser gelişimini durdurmada kesin kanıtları sağlamayan kanser aşılarına yönelik önceki girişimlerin aksine, araştırmacılar geliştirdikleri kişisel aşıları her hastanın kanseri için çok daha spesifik hale getirdiler ve hasta başına yaklaşık 20 neoantijeni hedeflediler.

5 aylık süre içerisinde hastaların derilerinden enjekte edilen aşıların herhangi bir yan etkisi de gözlemlenmedi. Üstelik güçlü T hücre cevabı alındı. Kişisel aşı çalışmalarına katılan hastaların tamamı, denemelerin üzerinden 2.5 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen hala kansersizler.

Fakat, gelişmiş kanser formuna sahip bazı hastalarda, hastalıklarını engellemek için ekstra vuruş gücüne ihtiyaç duyuldu. Hastalığı nükseden iki bireyde, kişiselleştirilmiş kanser aşısının yanında bir bağışıklık artırıcı ilaç olan PD-1 kontrol noktası önleyici kullanıldı. Aşının sağladığı gelişmiş T hücre cevabıyla birlikte, bu ilaç tümörün bağışıklık hücrelerinden kaçmasını zorlaştırdı. İki tedavi biçiminin birleştirilmesiyle, iki hastada da yeni tümör oluşumu engellenmiş oldu.

Tabii ki bu gelişmeler heyecan verici olsa da, hemen umutlanmamak gerekiyor. Sonuçlar gerçekten umut vadediyor fakat bu tedavi biçimi henüz çok yeni ve üzerine daha fazla klinik araştırma yapılması gerekiyor.

Şu anda, dünya genelinde birçok doktor birlikte çalışarak neoantijenlerin potansiyelini test ediyor ve bu aşının hali hazırda var olan immunoterapi ilaçlarıyla sürdürülebilir bir zaman aralığında daha iyi çalışıp çalışmadığını doğrulamaya çalışıyor.

İşin bir de diğer tarafı var. Kişiselleştirilmiş aşılar oldukça maliyetliler ve hazırlanmaları aylar alıyor. Bu, kanseri gelişmekte olan hastalara tedavi sunma konusunda sınırlayıcı bir faktör. Yine de, kanserle savaşta bağışıklık sisteminin rolü ile ilgilenen birçok onkoloji uzmanı için bu çalışma ümitlendiren bir adım.

Her yıl dünya genelinde milyonlarca insana kanser teşhisi konuluyor. Kanserin tedavi edilebilir olduğu durumlarda bile, hali hazırda var olan kemoterapi etkin maddelerinin kendileri oldukça toksik olabiliyor.

Eğer etkisi ve güvenilirliği kanıtlanabilirse, kişiselleştirilmiş kanser aşıları kanserle savaşta sahip oldukları daha az yan etki ve güçleri ile yeni umudumuz olabilir.
Kaynaklar:

  • Personalized tumor vaccines keep cancer in check, Science, Retrieved from http://www.sciencemag.org/news/2017/04/personalized-tumor-vaccines-keep-cancer-check

  • Early Clinical Trial Shows 'Cancer Vaccines' Can Protect Humans From Tumours, ScienceAlert, Retrieved from http://www.sciencealert.com/clinical-trials-of-a-new-cancer-vaccine-show-that-it-may-actually-work


Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir