İlk Aborijinler’in Döneminde Yaşayan Dev Sürüngen

Kapak Görseli : Yaşayan bir komodo ejderi üzerinde osteoderm kemiğinin derinin altında nasıl konuçlandığı ve deriyi bir zırh gibi kuvvetlendirdiği gösterilmiş. –Araştırma dahilinde bulunan kemik..
Görsel Telif:

Kapak Görseli : Yaşayan bir komodo ejderi üzerinde osteoderm kemiğinin derinin altında nasıl konuçlandığı ve deriyi bir zırh gibi kuvvetlendirdiği gösterilmiş. –Araştırma dahilinde bulunan kemiklerin komodo ejderine ait olup olmadığı bilinmemekte ancak kemiğin bir eşleniği olarak örnek gösterilmektedir –   Telif :  Bryan Fry, inset by Gilbert Price

 Son Buzul Çağı sırasında yaşam yeterince zor değilmiş gibi, şimdi de University of Queensland’den araştırmacılar Avustralya’ya yerleşen ilk insanların bir de dev katil sürüngenlerle uğraşmak zorunda kaldıklarını ortaya koydu.

Üniversitede paleoekolojist olan Dr Gilbert Price, Avustralya’nın ilk yerlilerinin kalıntılarını aynı döneme denk gelen dev avcı sürüngenlerle birlikte (tarihsel olarak aynı döneme ait olan toprak katmanlarında –overlapped de denir-) keşfetmiş olmanın heyecan verici olduğunu bildiriyor.

Araştırmacılar iki metre derinlikten yapılan kazı çıkarma işlemlerinde dev bir sürüngene ait küçük bir kemik parçası bulduklarında çok heyecanlandıklarını ifade ettiler. Çünkü bu 1 santimetre büyüklüğündeki kemik (osteoderm) sürüngenin derisinin altında bulunuyordu ve tüm kıtanın bilinen en eski fosil kaydıydı.

Dr Price ve ekip arkadaşları radyokarbon ve uranyum-toryum teknikleri ile kemiğin yaşını hesaplayarak yaklaşık 50.000 yıllık olduğunu tespit ettiler. Bu dönem Avustralya’ya aborijinlerin ilk geliş tarihlerine tekabül ediyor.

Kemiğin bir komodo ejderine – ki bir zamanlar Avustralya’da bulunuyordu –  ya da soyu tükenmiş olan 6 metre uzunluğa ve 500 kilogram ağırlıklara ulaşabilen Megalanya sürüngenine (Megalania monitor lizard) ait olup olmadığı henüz bilinmiyor. Ancak bulgular ait oldukları zaman dilimi bakımından çok büyük bir önem arz ediyor.

Pleistosen jeolojik dönemde ,yani son Buzul Çağı süresince, kara timsahlarından 9 metreye kadar ulaşabilen devasa sürüngenler bu kıtada mevcuttu. Şu an için insanların mı yoksa iklim değişikliğinin mi bu dev hayvanların soylarının tükenmesine sebep olduğunu net bir şekilde bilmiyoruz.

Elbette şimdi bile insanların, sürüngen soylarının tükenmesinin potansiyel ve dolaylı sebeplerinden biri olduğunu söylemek mümkündür.

Bulgular, Avustralya’nın fosiller açısından en zengin alanı olan – birçok türden milyonlarca kemik olduğu biliniyor – Capricorn Mağaraları‘nda keşfedildi.

Dev sürüngen kemiklerinin ise bu mağaralara nasıl ulaştığı veya nasıl geldikleri konusunda ise bilimciler ancak hipotezler üretebiliyorlar. Daha ötesini görmek ise henüz mümkün değil. Ancak kemik kalıntılarından sadece küçük bir örneğin bu denli önemli bir sonuca işaret etmesi şu soruyu akıllara getirdi : “Acaba bu mağaralarda başka neler gömülü olabilir ve bizler bu kalıntılardan neler öğrenebiliriz?”

Araştırma Quaternary Science Reviews‘da yayımlandı.


Referans : Gilbert J. Price, Julien Louys, Jonathan Cramb, Yue-xing Feng, Jian-xin Zhao, Scott A. Hocknull, Gregory E. Webb, Ai Duc Nguyen, Renaud Joannes-Boyau. Temporal overlap of humans and giant lizards (Varanidae; Squamata) in Pleistocene Australia. Quaternary Science Reviews, 2015; 125: 98 DOI: 10.1016/j.quascirev.2015.08.013


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv