İletken Jel, Elektronik Atıkların İçerisindeki Altın ve Gümüşü Ayırmada Kullanılabilir

University of York’dan araştırmacılar, jel kullanarak atıklardan gümüş ve altın gibi değerli malzemeleri çıkartarak, bu malzemeleri iletken nanoparçacıklara çevirip ileri teknoloji uygulamalarda kulla..
Görsel Telif:

University of York’dan araştırmacılar, jel kullanarak atıklardan gümüş ve altın gibi değerli malzemeleri çıkartarak, bu malzemeleri iletken nanoparçacıklara çevirip ileri teknoloji uygulamalarda kullanıma uygun olan hibrit nanomateryaller oluşturmanın mümkün olduğunu gösteren yeni bir çalışma yayımladılar.

Artık kullanılmayan/kullanılamayan ve çöp dağları oluşturmaya başlamış elektronik cihazların içlerinde, altın ve gümüş gibi birçok değerli metal bulunuyor. University of York Kimya Departmanı’ndan araştırmacılar da, atık haline geçmiş fakat değerli metaller içeren bu artıklarımızın değerlendirebilip değerlendirilemeyeceği üzerine çalışma yürüttüler.

Araştırmacılar, basit bir şeker olan sorbitol’den türetilen jellerin karmaşık karışımlardan değerli metallerin ayrıştırılmasında kullanılabileceğini keşfettiler. Aynı zamanda bu jeller, maden endüstrisinde de kullanılabilir.

Bu atıklar jele maruz bırakıldığında da yalnızca değerli materyaller seçilerek ayrılmıyor aynı zamanda daha sonra jel bağlantısının nanolifleri tarafından tetiklenmiş kimyasal reaksiyon süreciyle bu değerli metaller, iletken nanoparçacıklara çevrilebiliyor. Bu iletken nanoparçacıklar jel içerisine gömülerek, jele gelişmiş elektrik iletkenliği sağlıyor.

Angewandte Chemie’de yayımlanan çalışmada görev almış araştırmacılardan doktora öğrencisi Babatunde Okesola’nın belirttiğine göre:

‘’Önemli bir biçimde, jeller hem sıvıların hem de katıların özelliklerine sahipler; bundan dolayı da iletken jeller, biyolojinin ıslak ve yumuşak dünyası ile elektroniğin kuru ve sert dünyası arasında ideal bir köprü olabilirler. Bu interfazın devreye katılabilmesi, gelecekteki teknolojiler için de bu iletken jellerin önemini artıracak.’’

Araştırmacılar bundan sonraki süreçte, biyoloji ve elektronik arasında bir geçiş fazına dönüşen bu jeli çöplerden topladıkları elektronikler üzerinde test etmeyi amaçlıyorlar.


Kaynak:  Babatunde O. Okesola, Sindhu K. Suravaram, Alison Parkin, David K. Smith. Selective Extraction and In-Situ Reduction of Precious Metal Salts from Model Waste to Generate Hybrid Gels with Embedded Electrocatalytic NanoparticlesAngewandte Chemie International Edition, 2015; DOI: 10.1002/anie.201507684


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak istersen
Patreon üzerinden
aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsin.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv