İlaç Yazdırmanın Yeni Boyutu

Hekimler olarak sevmediğimiz hasta davranışlarının ilk sırasındadır ilaç yazdırma talebi. Yazdırma eylemine “üçüncü boyut” eklenince fikrimiz değişecek gibi… Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi 3 boyutlu ol..
Görsel Telif:

Hekimler olarak sevmediğimiz hasta davranışlarının ilk sırasındadır ilaç yazdırma talebi. Yazdırma eylemine “üçüncü boyut” eklenince fikrimiz değişecek gibi…

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi 3 boyutlu olarak “yazdırılmış” ilk ilaca onay verdi.

ilac-yazdirmanin-yeni-boyutu-3d-bilimfilicomLevetirasetam, epilepsi (sara) hastalığının bazı tiplerinde halen başarıyla kullanılmakta olan bir etken maddedir. Aprecia firmasının bu maddeyi içeren yeni ürününün 2016 yılının başlarında piyasaya sunulması bekleniyor.
Firmanın ZipDose® adını verdiği bu teknolojide, etken madde içeren katmanlar su içeren bir sıvı varlığında birbirlerine “tutturularak” gözenekli bir yapı oluşturacak biçimde şekillendiriliyor. Su ile kolayca kırılabilen bu moleküler bağların sağladığı “suda hızlı çözünür” birleşim sayesinde bir yudum suyla bile yüksek doz ilaç verebilmek mümkün oluyor.

Bu farklı yapısal özelliğin bir diğer potansiyel yararı da molekül tadının maskelenmesine olanak sağlaması olarak belirtiliyor.

Tüm yaş gruplarında görülebilen epilepsi hastalığında uzun süreli ve düzenli ilaç kullanımı tedavinin olmazsa olmazı olduğundan, uyunç sorununu çözümler üretmek, hastalığa karşı yeni moleküller geliştirmek kadar önemli sayılabilir. İlaç verilmesinin zor olduğu çocuk yaş grubundaki hastalar ve eşlik eden nöropsikiyatrik hastalıklar (bunama, felçler vs.) nedeniyle yutma sorunu bulunan yaşlılar, bu teknolojinin sağladığı kolaylıktan en fazla yararlanacaklar arasında düşünülebilir.

Özellikle kişiye özel olanlar başta olmak üzere tıbbi cihaz alanında sıkça kullanılan 3 boyutlu yazdırma teknolojisi artık moleküler seviyelerde de tıbbın kullanımına sunulmuş oluyor böylece.


Kaynak: http://www.medscape.com/viewarticle/848971


Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv