İklim Değişikliğinin Yan Etkileri, Uçuş Süreleri Uzayacak!

İklim değişikliklerinin dünya üzerindeki yaşama direkt etkisi artık tartışılmaz. Yeni yapılan bir çalışmada da bilim insanları, iklim değişikliği tarafından tetiklenen rüzgarlardaki değişimlerin aslın..
Görsel Telif:

İklim değişikliklerinin dünya üzerindeki yaşama direkt etkisi artık tartışılmaz. Yeni yapılan bir çalışmada da bilim insanları, iklim değişikliği tarafından tetiklenen rüzgarlardaki değişimlerin aslında pek de tahmin edemeyeceğimiz bir yan etkisini araştırdılar.

Bu yüzyılın bitimiyle, iklim değişiklikleri tarafından tetiklenen rüzgarların hız dağılımlarındaki değişiklikler sebebiyle Hawaii ve batı sahilleri arasındaki uçuşlar hem biraz daha uzun hem de daha kirli olacak.

Yapılan yeni bir çalışmada araştırmacılar, dört havayolu şirketinin Honolulu ve Amerika’daki 3 havalimanı arasında, 1993-2013 yılları arasında, gerçekleşen uçuşlarını dikkatlice incelediler.  Araştırmacıların bulgularına göre, 1995-2013 yılları arasındaki uçuş süreleri, yüksek rakımdaki rüzgarlar tarafından ciddi bir şekilde etkilendi.

Daha sonra, düzinelerce iklim modelini inceleyen araştırmacılar, Hawaii- anakara rotasının gelecekteki iklim değişikliğiyle nasıl etkileneceği üzerine tahminlerde bulundular.

Araştırmacıların Nature Climate Change’de yayımlanan çalışmalarına göre, 2090 yılı itibariyle bu uçuşlar yaklaşık 1 dk daha uzun sürecek. Bu rota üzerindeki havayolu şirketlerinin günlük gidiş-geliş uçuşları her yıl 133 saatlik bir gecikmeyle gerçekleşecek ve 1.8 milyon litre fazladan yakıt tüketimi olacak. Ayrıca, bu yakıt tüketimine ek olarak da fazladan 4600 metrik ton karbon dioksit salınımı gerçekleşecek.

İklim değişikliğinin dünya genelindeki hava trafiğine etkisi aslında pek de küçümsenecek gibi değil. Çünkü rüzgarlar farklı bölgelerde farklı değişikliklere uğrayacaklar. Fakat, ticari uçuşların sayısı gelecekte şimdikiyle aynı olsa dahi, iklim değişikliğinden kaynaklı fazladan 3 milyar dolarlık yakıt tüketimi gerçekleşecek ve hava trafiğiden kaynaklanan karbondioksit salınımı şimdikinden 10 milyon metrik ton daha fazla olacak.

 

Kaynak: Sid Perkins ( July 13, 2015). Climate change may lengthen flight times. ScienceMagazine. Retrieved 15 July 2015 from http://news.sciencemag.org/climate/2015/07/climate-change-may-lengthen-flight-times

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv