Post Author Avatar
Sevkan Uzel
Yıldız Teknik Üniversitesi - Çevirmen/Editör
Liverpool Üniversitesi ve Milano Üniversitesi bilimcileri tarafından yapılan bir çalışmada, matematiksel beceriler ile sol ve sağ el kullanımı arasındaki ilişki araştırıldı. Elde edilen sonuçlara bakılırsa, aradaki bağlantı sanılandan daha karmaşık.

Aslında söz konusu ilişki hakkında yapılan araştırmaların hepsinin birbirleriyle uyumlu sonuçlar verdiği söylenemez. Bazı çalışmalarda solakların matematiğe yetenekli oldukları ve sağ elini baskın olarak kullananların matematiklerinin kötü olduğu sonucuna varılmıştı. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir çalışma ise matematik konusunda en dezavantajlı grubun, iki elini eşit beceri ile kullanabilenler olduğunu gösteriyor.

Dikkat Çekici Bir Korelasyon


Psikologların, İtalya'da bulunan ve yaşları 6 ile 17 arasında değişen 2 binden fazla öğrenci ile gerçekleştirdikleri araştırmada, katılımcılardan bir dizi matematiksel işlem ve problem çözmeleri istendi. Kişilerin solak olup olmadığını ve ayrıca iki ellerini eşit şekilde kullanıp kullanamadığını değerlendirmek için Edinburgh Sağ/Sol El Sayım Çizelgesi (İng. Edinburgh Handedness Inventory) kullanıldı.

Ekipten Giovanni Sala şöyle anlatıyor: "Yaptığımız bu çalışma, baskın olarak kullanılan el ile matematik yeteneği arasında orta düzeyli ama dikkate değer bir bağlaşıklık (korelasyon) olduğunu gösteriyor. Dahası, matematik notlarını kullanılan el açısından değerlendirdiğimizde %5-10 arası bir değişke (varyans) miktarı görüyoruz. Baskın kullanılan el gibi bir değişken için bu şaşırtıcı ölçüde yüksek bir yüzde."

Giovanni Sala ayrıca, el kullanımı ve matematik becerisi düzeylerinin yaş ile ilgisi olduğunu da bulduklarını belirtiyor. Örneğin aşırı solak ya da aşırı sağ elli olan çocukların (yani baskın olmayan eli neredeyse hiç kullanmayanların), diğer katılımcılara kıyasla daha kötü performans gösterdiklerini; ancak bu etkinin solak erkek ergenlerde kaybolduğunu ve onların diğerlerinden daha iyi performans gösterdiklerini ekliyor.

 
Kaynak: Liverpool Üniversitesi, "Study finds link between handedness and mathematical skills"
< https://news.liverpool.ac.uk/2016/05/05/study-revisits-link-handedness-maths-ability/ >

İlgili Sunum: Giovanni Sala, "Handedness and Mathematical Abilities: Revisiting the Link", BPS Annual Conference 2016
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir