HPV aşısının bir dozu sanılandan daha etkili

İnsan papilloma virüsü (HPV – human papillomavirus) aşısı ‘Cervarix’ için önerilen doz, yeni bir analize göre virüsler için fazla öldürücü olabiliyor. Aşı, rahim ağzı kanserinin bazı..
Görsel Telif:

İnsan papilloma virüsü (HPV – human papillomavirus) aşısı ‘Cervarix’ için önerilen doz, yeni bir analize göre virüsler için fazla öldürücü olabiliyor. Aşı, rahim ağzı kanserinin bazı türlerini engelleyebiliyor ancak özellikle gelişmekte olan ülkelerde henüz yaygın bir şekilde kullanılamıyor.

Sağlık hizmetlerine kolaylıkla ulaşamayanlar için, ilacın üç enjeksiyon olarak belirlenen daha önceden belirlenmiş klinik kullanımı, finansal ve lojistik engellerle de karşılaşıyor. Ancak yakın zamanda yeniden yapılan iki verimlilik deneyinin analizi, ilacın bir dozunun dahi 4 yıl süreyle uygulandığında çift doz veya üç dozla yakın etki sonuçları veriyor.

Deneylere katılan kadınlardan ikinci ve üçüncü doz uygulamasını kaçıranlar dahi, HPV tiplerinden 16 ve 18 türlerinden %85.7 oranla korundu. Bu iki tür servikal (rahim ağzı) kanserinin %70’inin sebebi olarak biliniyor. Ancak daha nadir karşılaşılan kanserojen HPV türleri (31, 33 ve 45) için üç dozluk tedavi iki ve bir doza göre çok daha etkin bir tedavi sunuyor.

Altı ay arayla uygulanan iki dozluk tedavi üç doz ile yakın verimlilikte bir tedavi imkanı sunuyor. Koruma potansiyelinin geliştirilmesi ve kullanım düzeninin yeniden ayarlanması çalışmaları için son derece faydalı bilgiler sunan bu klinik araştırma, ilacın da dünya genelinde daha önce düşünülenden fazla insana ulaşmasını sağlayabilecek .

 


Referans : Sciencemag.org, For HPV vaccine, one dose goes a long way, news.sciencemag.org/health/2015/06/hpv-vaccine-one-dose-goes-long-way


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv