Türkçe çevirisi Sevkan Uzel tarafından yapılmaktadır.

Dizin

Video/Demo
Dizini


Derslik Sayfası

Makaleler

Bağlantılar:
Kimya
Yerfizik
Canlıbilim

İlgili Uygulamalar

Örnek Sorular

Tablolar

 

 

HiperFizik Hakkında**

**HiperMat

HiperFizik sitesi içinde Google ile arama yapabilirsiniz. Anahtar sözcüğü girip Enter tuşuna basın. Arama sonuçları için HiperFizik sitesinin dışına çıkarılacaksınız ama bağlantıları kullanarak seçtiğiniz konuda yeniden girmiş olacaksınız.

 Arama kutusunu kullanmadan önce Dizin’i kapatın.

 

 

Geri Dön

 

 

Merlot Snapshot

Merlot Klasikleri Ödülü kazananı - 2005

"Bu site, fiziğin büyük bölümünü kapsamlı bir şekilde ele aldığı, çoklu ortam ve bağlantıların yaratıcı kullanımı ve dünya çapındaki öğrenciler üzerinde yarattığı etki dolayısıyla ödüllendirildi. Sitedeki örnekler, geniş çaplı fizik konularını kapsıyor; buna modern fizik ve gökbilim de dahil. İçerik, gelişmiş kavramsal haritalar ile düzenlenmiş."

 

 

 


Dizin

Mekanik kaynakları

 

HiperFizik

 

                    R Nave

Geri Dön
HiperFizik Hakkında

 

Geliştirilme Gerekçesi

HiperFizik, fizikteki kavramlar arasında kolayca gezinmeyi sağlamak için kavram haritaları ve diğer bağlantılandırma stratejilerinden yararlanan bir keşif ortamıdır. Çoğu bölümde, HyperCard kullanılarak başlanan orijinal hazırlanışına sadık kalınarak, küçük parçalara ya da “kartlar”a ayrılmış durumdadır. Ortamın bütünü, sinirsel bir ağı andıracak biçimde, binlerce bağlantı ile birbirlerine bağlanmış durumdadır. Her bir kartın altındaki çubukta, fizik dallarına ait başlıca kavram haritalarının bağlantıları ve ayrıca keşif yolunuzun izinde kalmanızı sağlayacak bir “geri dön” seçeneği bulunur. Yan çubukta, aktif bağlantılardan oluşan geniş kapsamlı Dizin’in bağlantısı vardır. Bu yan çubukta ayrıca kavram haritaları ile ilgili bağlantılar yer alır. Böylesi kavram haritalarının olma gerekçesi, kavramsal olarak bağlantılı içeriğin görsel olarak incelenebilirliğinin sağlanmasıdır ve “şimdi nereye baksam?” sorusuna yanıt vermesi umulmaktadır. İster okumakta olduğunuz kartın içeriğinin altında yatan kavramlarla ilgili daha fazla açıklama gerekesiniminiz olsun, ister uygulamaları görmeniz gereksin, kavram haritası gereksinim duyduğunuz bilgiyi bulmanıza yardım edebilir.

Bu keşif ortamının amacı kısmen de JavaScript ile hazırlanmış aktif formüller ve standart formüller kullanarak, sayısal keşif fırsatı da sunmaktır. Fizikte aktif bir keşif, sizi tipik olarak sayısallaştırılması gereken bir şeye götürür ve buradaki çok sayıda hesaplamanın “Peki ya ..” tipi sorulara yanıt fırsatı vermesi umulur.

HiperFizik için yeni içerikler geliştirildikçe yüklenecektir. Amaç, tüm HiperFizik projesini web ortamında durağan konumlarda tutarak, güvenle bağlantı verilebilir kılmaktır. Temel evre tamamlanmaya yaklaşırken, yazar belirli uygulama alanlarında geliştirme yapmak istemektedir. Eğer belirli bir ders için içerik geliştirmek ilginizi çekerse, HiperFizik’e bağlantılar verip temel kavramsal altyapıyı sağlayarak, bu çerçeve içinde yapılandırmayı düşünebilirsiniz. HiperFizik projesinin bütünü, standart web tarayıcıları ile uyumlu kalacağından, CD-ROM’a aktarılabilir.

HiperFizik’i Kimler Kullanıyor?

Ders verdiğim yerel lise fizik öğretmenleri için bir kaynak olması düşünülerek hazırlanmaya başlanan bu kaynak, dünya çapında yoğun şekilde kullanılan bir web sitesine dönüştü.

CD ve DVD sürümleri bugüne kadar 82 ülkeye gönderildi. Sitenin Almanca, İtalyanca, Çince, İspanyolca ve Türkçe sürümlerine ruhsat verildi.

 

Ziyaret oranı, beşinci yıl itibariyle yılda yaklaşık 50 milyon dosyaya ulaştı ve oturum açma askıya alındı. Server log’undan alınan informal istatistik, kullanıcı başına ortalama 15 ziyaret gösteriyor; dolayısıyla 50 milyon ziyaretin anlamı yılda 3 milyondan fazla kullanıcı demek oluyor.

E-posta trafiği de orantılı olarak arttı. E-postaları gönderen kişilere bakarak, sık kullanan kişiler hakkında şu söylenebilir:

  • Öğrenciler.
  • Lise öğretmenleri.
  • Endüstride çalışan mühendisler ve teknik personel.
  • Bağımsız olarak öğrenmek isteyenler.

Arama motorları, çoğu eğitimcilerden ve eğitim kurumlarından olmak üzere HiperFizik’e 200.000’in üzerinde bağlantı verdi.

Lütfen Telif Haklarına Saygı Gösterin

HiperFizik (© C.R. Nave, 2012) geliştirilmesi sürekli devam eden bir fizik ders içerikleri sitesidir. Ücretli ya da ücretsiz bir yazılım değildir. Ruhsatname olmadan kopyalanamaz ve ikizlenemez. Yazar, içeriğin kâr amacı gütmeyen eğitim amaçları için kullanım önerilerine açıktır. Sonuçta nihai amaç, öğrencilerin ve öğretmenlerin kullanabileceği geniş çaplı bir keşif ortamı geliştirmek olmuştur.

İletişim:

Carl R. (Rod) Nave

Fizik ve Gökbilim Bölümü

Georgia Eyalet Üniversitesi

Atlanta, Georgia 30302-5060

E-posta: RodNave@gsu.edu

Ulusal Fen Öğretmenleri Birliği’nin bir hizmeti olan SciLinks programı tarafından seçilmiştir. Copyright 2001.

Eğer bir DVD veya USB sürümü istiyorsanız:

PayPal kullanabilir (genellikle en kolayı) ya da soldaki adrese, Rod Nave’e ödenmek üzere 50$ tutarında bir çek veya ödeme emri gönderebilirsiniz. Western Union ve Moneygram aktarımları da uluslar arası kullanıcılar tarafından sorunsuz kullanılabiliyor. Havale ile aktarım konusunda, e-posta ile bilgi alabilirsiniz. DVD’lerden elde edilen tüm gelir, HiperFizik sitesinin bakımı ve ücretsiz bir web kaynağı olarak geliştirilmesi için harcanıyor. DVD’ler ve USB bellekler, ödeme alındıktan sonra yapılacağı için gönderilecek içerik en güncel hâli oluyor. Normalde veri DVD’si gönderiyoruz ama eğer DVD kullanamıyorsanız, siparişinizde USB istediğinizi lütfen belirtiniz.

Kredi kartı ile ödeme yapmak isterseniz, PayPal logosuna tıklayarak aktarımı gerçekleştirebilirsiniz. Dikkat: Eğer sayfanızda HiperFizik Dizin açıksa, PayPal düğmesine tıklamadan önce kapatınız.

Gönderi ile birlikte faturanız da postalanacaktır. Böylece kurumunuzdan DVD ücretini alabilirsiniz. DVD’niz olduğunda, HiperFizik içeriğinden yararlanmak için ağ bağlantısına gereksiniminiz kalmayacak.

PayPal’e tıklamadan önce Dizin’i kapatınız.

Çok sayıda eğitim kurumu, içeriği bilgisayar donanımlı dersliklerde kullanıyor. Bu amaçla DVD’lerin lab-paketleri kurumunuz için hazırlanabilir. Ayrıntılar için yazara e-posta gönderiniz. Bir diğer olanak ise HiperFizik’i kendi aranızda kullandığınız bir siteye postalamak için ruhsat almak olabilir. Böylece temel olarak kullanabilir ve üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Bu ruhsatlar, sitenin ikizinin internet üzerinden en azından şifre korumalı olarak erişilebilir olmasını gerektirir. Böyle ruhsatlar, çok sayıda eğitim kurumu tarafından, tüm giriş içeriğini doldurarak “Amerika’yı yeniden keşfetmek” zorunda kalmadan, belirli içeriklerin geliştirilmesini sağlamak için kullanılıyor.

 

Merlot Snapshot

Merlot Klasikleri Ödülü kazananı - 2005

"Bu site, fiziğin büyük bölümünü kapsamlı bir şekilde ele aldığı, çoklu ortam ve bağlantıların yaratıcı kullanımı ve dünya çapındaki öğrenciler üzerinde yarattığı etki dolayısıyla ödüllendirildi. Sitedeki örnekler, geniş çaplı fizik konularını kapsıyor; buna modern fizik ve gökbilim de dahil. İçerik, gelişmiş kavramsal haritalar ile düzenlenmiş."

 

Psigate (Fiziksel Bilimler Bilgi Kapısı), Ocak 2006 itibariyle, HiperFizik’te bulunan konulardan 59 tanesinin ve 195 veritabanı girdisinin incelemesini yayımlamış bulunuyor.

 

PhysicsWorld tarafından 2009 yılında konu edildi.

 

Hyperphysics.phy-astr.gsu.edu is gold certified

“Altın Sertifikalı” olarak sınıflandırıldı ve incelenen sitelerin %99’undan daha fazla aktiviteye sahip olduğundan “Nerdy Data”nın şampiyonlar liginde bir yer ile ödüllendirildi.

 

DVD ya da CD üzerinden erişim

Eğer ilgileniyorsanız, HiperFizik içeriğinin eksiksiz bir güncel sürümü, 50$ ücretle DVD üzerinde size gönderilebilir. Bir web tarayıcı kullanarak, tıpkı internette geziniyor gibi Mac veya PC’den erişim sağlayabilirsiniz. Eğer veri DVD’sine erişiminiz yoksa, belirli içerikler dışarıda bırakılarak CD sürümü de hazırlanabilir. Şu anda bunun anlamı, eğitici ama içerik için elzem olmayan yarım düzine kadar Quicktime filminin dahil edilmemesidir.

DVD’lerden elde edilen gelir, sitenin dünyanın her yerinden ücretsiz olarak kullanılabilir kalmasını sağlamak için harcanmaktadır. HiperFizik ortamının daha fazla geliştirilmesi de DVD satışları ile desteklenmektedir. HiperFizik projesi, özgürlüğü korumak ve esnek biçimde geliştirme hakkını yitirmemek için üniversiteden ya da herhangi bir ticari kurumdan para yardımı almamaktadır. Sitenin eğitici içeriğine karşıt olduğundan, reklam da alınmamaktadır.

DVD üzerinde HiperFizik, kişisel kullanım için dağıtılmaktadır ve DVD’den kopyalama ya da dağıtım hakkı sağlamaz. Bunun bir sonucu olarak, server görevi gören bir bilgisayarda web erişimine açık da tutulamaz. Web’de ikiz siteler olması yasaklanmıştır. Web’te tek bir ana server’da tutulması, geliştirme sürecinde hata kontrolü için önemlidir. Eğer içeriğe (metin, grafik, resim vb.) eklenecek dikkate değer bir katkı yaparsanız ve bu HiperFizik’e dahil edilirse, katkınız eklenen içerikte belirtilecek ve karşılığında yeni sürüm size ücretsiz olarak DVD’de gönderilecektir.

İçeriğin kişisel kullanım ve sınıf gösterimleri için kopyalanması ve üzerinde oynanması, burada belirtilen şekilde izinli olabilmekle birlikte, içeriğin tüm hakları saklıdır ve içerik kısmen de olsa hiçbir ticari amaçla kullanılamaz. Harcamaları karşılamak için öğrencilere ücret karşılığı dağıtımı konusunda yazarla görüşülmelidir. Nihai amaç, fizik ve gökbilim öğretiminin geliştirilmesidir.

NASA görselleri ve diğer halka açık görseller internetten indirilmiştir ve serbestçe kullanılabilir. Diğer görseller yazara aittir ve belirli bir telif bilgisi verilmediği sürece telif hakları ile korunmaktadır. 

HiperFizik server’ı Georgia Eyalet Üniversitesi’nde bulunmakta ve üniversitenin ağından yararlanmaktadır. HiperFizik, Fizik ve Gökbilim Bölümü’nün iç ağı ile tüm derslerde ücretsiz olarak kullanılmaktadır. Entelektüel telif hakları ve doğruluğu konusundaki sorumluluk bütünüyle yazar Dr. Rod Nave’e aittir.

 

 

Quicktime bir Apple Computer Corporation markasıdır.

HiperFizik’e verilen bağlantılar başka kaynaklara götürebilir.

 

AAPT, Guelph, Kanada, Ağustos 2000’de sunulan makale

HiperFizik