Hidrojel ve Güneş Enerjisi Kullanan Yeni Bir İçme Suyu Teknolojisi Geliştirildi

Birleşmiş Milletler’e göre dünyada her hafta 30.000 insan, sağlıksız su içtiği veya kullandığı için ölüyor. Bu ölümlerin büyük çoğunluğu gelişmekte olan ülkelerde olmakla birlikte, kasırgalar, t..
Görsel Telif: Texas Uni.

Birleşmiş Milletler’e göre dünyada her hafta 30.000 insan, sağlıksız su içtiği veya kullandığı için ölüyor. Bu ölümlerin büyük çoğunluğu gelişmekte olan ülkelerde olmakla birlikte, kasırgalar, tropikal fırtınalar ve diğer doğal afetler sonrasında ABD’de de beklenmedik su kıtlıkları olabiliyor. Bu gibi durumlarda insanları hasta etmeyecek suyun teminini sağlayabilecek yöntemler üzerinde çalışan bilimciler, bir süre önce Nature Nanotechnology dergisinde yayımladıkları bir makalede, suyu temizleyebilen yeni bir teknik geliştirdiklerini duyurdu.

Texas Üniversitesi Austin Yerleşkesi’nden Guihua Yu liderliğindeki ekip, birleştirilmiş jel-polimer hibrit malzemeler kullanarak, suyu sağlıklı duruma getirebilecek düşük maliyetli ve küçük boyutlu bir teknoloji geliştirdi. Hem hidrofilik (suyu çeken) niteliklere, hem de yarı-iletken (solar-adsorbeli) özelliklere sahip olan bu hidrojeller (yüksek su emicilikleri ile bilinen polimer zincirleri ağları), herhangi bir kaynaktan (okyanustan ya da kirli sudan) temiz, içmesi güvenli su üretimine olanak veriyor.

Yeni yöntemde mühendisler, etkili tuzsuzlaştırma amacıyla suyun buharlaştırılmasına güç sağlamak için ortamdaki güneş enerjisini kullanan yeni bir hidrojel-bazlı solar buhar üreticisi geliştirdi. Tuzlu suyu işlemek için varolan solar buhar üretme teknolojileri, güneş ışığını yoğunlaştırmak için optik aletlere güvenen çok pahalı bir işlem içerir. Ekip, çok daha az enerji gerektiren nano-yapılı jeller geliştirdi; bunlar doğal olarak varolan düzeydeki ortam ışığıyla iş görebiliyor ve ayrıca buharlaştırılabilecek suyun hacmini de önemli ölçüde artırıyor.

Kaynak ve İleri Okuma

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv