Hazırlıklar Başladı: Ay’a Yeniden İnsan Gönderilecek!

İnsanlığın Ay’daki son yürüyüşünden beri aradan on yıllar geçti, fakat Avrupa ve Rusya’nın ortaklaşa gerçekleştirecekleri bir görev, yeniden dönüşümüzün ve hatta insanların Ay’a yerl..
Görsel Telif:

İnsanlığın Ay’daki son yürüyüşünden beri aradan on yıllar geçti, fakat Avrupa ve Rusya’nın ortaklaşa gerçekleştirecekleri bir görev, yeniden dönüşümüzün ve hatta insanların Ay’a yerleşmesinin olasılıklarını araştırmaya başladı bile. İlk olarak robotlu araştırma görevinin beş yıl içinde başlaması bekleniyor.

Avrupa Uzay Dairesi (ESA) ile Rusya Federal Uzay Dairesi Roscosmos’un ortaklaşa girişimleri tarafından gerçekleştirilecek olan Luna 27, nihayetinde 1972’den beri insanları Ay yüzeyine tekrar döndürmek için tasarlanmış yeni bir görev dizisinin başlangıcı olacak.

Luna 27, Ay’ın güney kutbundaki keşfedilmemiş bir bölgesine bir uzay aracı göndererek su olup olmadığına bakacak ve yakıt ile oksijen üretmek için gerekli ham malzemeleri arayacak. İlk inişte insan astronotlar bulunmayacak ve sadece yüzeye inecek robotlar olacak. Bu görev; NASA’nın daha önceden düşündüğü Ay’da özel sermayeli robotik madencilik harekâtı ve üs kurma planları ile bazı benzerlikler taşıyor.

Tasarıdaki ESA ekibinden James Carpenter şöyle diyor:

“Ay’ın güney kutbu, daha önce bulunduğumuz hiçbir yere benzemiyor. Ortam tamamen farklı ve oradaki aşırı soğuk yüzünden yüzeyde büyük miktarlarda su buzu ile diğer kimyasallar bulabilirsiniz. Bunlara erişerek, onları gelecekte bu bölgelere gideceklerini düşündüğümüz insan görevlerini destekleyecek hayatı mümkün kılabilecek sistemlerde kullanabilir veya onlardan roket yakıtı elde edebiliriz.”

Eğer her şey yolunda gider ve robotlar yeterli miktarda su ile kimyasal kaynakların yerini saptarsa, sonraki görevlerin Ay’da kalıcı bir insan yerleşimini sağlaması umuluyor. Mitrofanov; görevlerin gök bilimsel gözlem, minerallerden ve diğer ay kaynaklarından faydalanmak ve gelecekteki Mars uçuşları için bir deneme yatağı olarak birlikte çalışacak kozmonotlar tarafından ziyaret edilebilecek bir üs oluşturmak amacıyla yapılacağını söylüyor.

Amerikan ve Rus uzay programlarının uzay keşfinde birbirini geçmek için ateşli biçimde yarıştığı 20. Yüzyıl’ın ‘Uzay Yarışı’ ile karşılaştırıldığı zaman, yeni ortak görevler; ESA ile Roscosmos arasında bir işbirliği ruhunun paylaşıldığını gösteriyor. Bu aynı zamanda böylesi tutkulu bir uzay projesini yürütmenin önemli masraflarını dengelemelerine de yardımcı olacak.

ESA’nın program üzerindeki mühendislerinden Richard Fisackerly:

“Bu görev dizilerinin tamamı, Ay’a dönüşün başlangıcı gibi görünüyor, fakat aynı zamanda da Güneş Sistemi’nin baştan sona keşfi bakımından yeni bir adımı başlatıyor” diyor.


Kaynak: Peter Dockrill, “International ‘Luna 27’ mission sets the stage for a human return to the Moon”, http://www.sciencealert.com/international-luna-27-mission-sets-the-stage-for-a-human-return-to-the-moon


Etiket
 • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
 • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
 • Destek Ol
Yorum Yap (2 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

 • Mustafa 20 Ekim 2015 - 16:31
 • Eğer yine gideceklerse bu sefer dalgalanmayan bayrak diksinler 🙂 69 daki gibi ucuz hollywood yapımı olmasın 🙂

  • Öyle 24 Ekim 2015 - 21:25
  • Orada bayrağın dalgalanmasının sebebi anlık oluşan yüksek ısı farkı sebebi ile titreyen metal ve genleşip büzülen kumaş parçasıdır.
   Ay görevi sırasında orada bırakılan malzemeler hala ayda olup amatör gözlemciler tarafından bile görüntülenebilmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv